Омикрон е 4,2 пати позаразен од делта-сојот

Омикрон е 4,2 пати позаразен од делта-сојот, покажува новото истражување на јапонскиот научник Хироши Нишиура, кој е и советник на јапонската влада.

Според „Блумберг“, ова е откритие што може да ги потврди стравувањата за високата заразност на новиот сој на коронавирусот.

Хироши Нишиура, професор на Универзитетот во Кјото, кој е специјализиран за математичко моделирање заразни болести, ги анализирал податоците од геномот омикрон, кој стана достапен кон крајот на минатиот месец и дојде од јужноафриканската провинција Гаутенг.

„Омикрон е позаразен и поуспешно го избегнува имунитетот од болести или вакцинација“, рече Нишиура, кој ги претстави резултатите од својата студија на состанокот на научниот совет на јапонското Министерство за здравство во средата.

„Блумберг“ потсетува дека целиот свет е загрижен дека омикрон-сојот може да предизвика посериозни проблеми од делта, а Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека омикрон може да предизвика зголемување на бројот на новозаразени со тешки последици.

Студијата на Нишиура сè уште не е прегледана или објавена во научно списание