Короната зема замав: 511 нови случаи на корона, 10 лица ги загубија животите

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.622 тестирањe, а регистрирани се 511 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 247, Куманово – 54, Велес – 29, Кочани – 21, Битола – 20, Тетово, Прилеп, Кавадарци и Штип – по 15, Крива Паланка – 10, Делчево – 9, Гевгелија – 8, Кичево – 7, Неготино и Свети Николе – по 6, Виница – 5, Охрид и Богданци – по 4, Струмица, Радовиш, Валандово и Кратово – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Берово, Пробиштип, Крушево и Македонкса Каменица – по 1.

Регистрирани сe 497 оздравени пациент од: Скопје – 255, Куманово – 65, Велес и Штип – 21, Прилеп – 17, Тетово – 14, Струмица – 13, Битола – 12, Охрид – 10, Кавадарци и Гевгелија – по 8, Кичево и Пробиштип – по 7, Струга и Кочани – по 6, Радовиш и Македонска Каменица – по 5, Крива Паланка и Виница – по 3, Ресен, Кратово, Богданци и Дојран – 2, Демир Хисар, Свети Николе и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица од Скопје (82г,79г,64г и 51г), 2 починати лица од Куманово (81г и 49г) и по едно починато лице од Битола (71г), Велес (75г), Штип (67г) и Македонска Каменица (69г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.622 тестови преку: ИЈЗ-343, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-42,
ЦЈЗ Тетово–63, ЦЈЗ Куманово-73, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–9, Жан Митрев (Филип Втори)-71, Авицена-180, Биотек-242, Систина-84, лабораторија Лаор-224, Синлаб-23, Ремедика-21, Плодност–31, Генеа-7, Никоб лаб-312, ВФВ Медикал-31, Ели Медика-22, Ројал Медика –12, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.693.

Досега во земјата се направени вкупно 1.369.624 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.412, бројот на оздравени пациенти е 187.149, на починати е 7.072, а бројот на активни случаи изнесува 6.191.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 87721, Активни 3177
Куманово 12158, Активни 433
Тетово 10964, Активни 105
Прилеп 9393, Активни 243
Гостивар 7998, Активни 25
Битола 7361, Активни 207
Велес 6720, Активни 316
Кавадарци 6209, Активни 196
Охрид 6133, Активни 183
Штип 6081, Активни 191
Струмица 5892, Активни 134
Кичево 4081, Активни 69
Струга 3836, Активни 40
Кочани 3514, Активни 166
Гевгелија 2533, Активни 80
Неготино 2364, Активни 33
Свети Николе 1993, Активни 78
Крива Паланка 1594, Активни 118
Радовиш 1585, Активни 45
Ресен 1576, Активни 36
Дебар 1453, Активни 5
Берово 1228, Активни 16
Делчево 1151, Активни 31
Виница 1083, Активни 35
Пробиштип 995, Активни 54
Валандово 848, Активни 21
Кратово 637, Активни 31
Богданци 582, Активни 25
Крушево 546, Активни 15
Демир Хисар 480, Активни 37
Македонски Брод 476, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 354, Активни 38
Пехчево 319, Активни 3
Дојран 144, Активни 2