Осум починати и 82 заразени за еден ден во Македонија

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.211 тестирања, а регистрирани се 82 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 61, Кавадарци – 9, Гевгелија – 4, Битола и Велес – по 2, Прилеп, Охрид, Неготино и Валандово – 1.

Регистрирани сe 265 оздравени пациенти од: Скопје – 128, Битола – 34, Крива Паланка – 14, Прилеп – 12, Валандово и Крушево – по 9, Ресен – 7, Кавадарци и Делчево – по 6, Велес, Куманово, Тетово и Штип – по 5, Неготино, Кочани и Радовиш – по 3, Гевгелија, Струмица, Пробиштип, Демир Хисар и Македонски Брод – по 2, Кратово – 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 3 починати лица од Скопје (56г, 80г и 86г) и по едно починато лице од Прилеп (72г), Битола (55г), Валандово (71г), Македонски Брод (66г) и Кичево (61г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.211 тестови преку: ИЈЗ-66, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-4, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-69, Биотек-84, Систина-59, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-206, ВФВ Медикал-19, Ели Медика-9, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 598.

Досега во земјата се направени вкупно 1.503.941 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 219.490, бројот на оздравени пациенти е 206.211, на починати е 7.740, а бројот на активни случаи изнесува 5.539.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 96133, Активни 2714
Куманово 13005, Активни 170
Тетово 11374, Активни 85
Прилеп 10464, Активни 336
Битола 8960, Активни 457
Гостивар 8081, Активни 21
Велес 7398, Активни 171
Кавадарци 7190, Активни 251
Штип 6655, Активни 99
Охрид 6603, Активни 222
Струмица 6185, Активни 122
Кичево 4255, Активни 57
Кочани 4061, Активни 100
Струга 3915, Активни 29
Гевгелија 2840, Активни 80
Неготино 2594, Активни 45
Свети Николе 2135, Активни 41
Крива Паланка 1920, Активни 56
Ресен 1776, Активни 54
Радовиш 1770, Активни 60
Берово 1470, Активни 42
Дебар 1456, Активни 0
Делчево 1440, Активни 82
Виница 1164, Активни 15
Пробиштип 1130, Активни 23
Валандово 968, Активни 33
Кратово 782, Активни 23
Богданци 657, Активни 26
Демир Хисар 624, Активни 47
Крушево 597, Активни 23
Македонски Брод 512, Активни 15
Демир Капија 426, Активни 2
Македонска Каменица 423, Активни 24
Пехчево 355, Активни 7
Дојран 172, Активни 7