Јужноафриканската Република ги укинува мерките, бројот на новозаразени паѓа

Јужноафриканската Република го укина полицискиот час, а ублажувањето на мерките за коронавирусот беше објаснето со фактот што нивната земја го помина врвот на четвртиот бран на инфекција предизвикана од овиот сој омикрон.

– Сите показатели укажуваат дека земјата веројатно го поминала врвот на четвртиот бран. Иако варијантата омикрон е многу заразна, бројот на хоспитализирани е помал од претходните бранови – се наведува во соопштението што беше испратено до јавноста по вонредниот состанок на тесниот кабинет на Владата.

Податоците на јужноафриканското Министерство за здравство покажуваат дека просекот на нови случаи на заразени на неделно ниво се намалил за 29,7 проценти. Бројот на хоспитализации поради ковид е намален во осум од деветте провинции во земјата, пишува „Гардијан“.

Во другите делови на светот, Omicron е заслужен за рекорден број на нови случаи. Така, САД во средата забележаа дури 489.267 новозаразени, Британија 223.621 новозаразени, Франција 208.099 нови случаи на зарази, а бројката од 100.000 новозаразени за еден ден отиде во Шпанија. Иако овој нов бран се чини дека предизвикува поблаги клинички слики, постојат стравувања дека огромниот број на нови случаи ќе ги оптоварува здравствените системи во тие држави.