11 лица го загубија животот, 444 новозаразени од корона

Направени се 2.938 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 190, Битола – 43, Прилеп – 27, Кавадарци – 19, Кочани – 16, Велес и Струмица – по 15, Охрид и Берово – по 13, Ресен – 11, Куманово и Штип – по 10, Тетово, Кичево, Гевгелија и Делчево – по 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Валандово – 4, Неготино, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Радовиш и Пробиштип – по 2, Гостивар, Струга, Дебар, Виница и Пехчево – по 1.

· Регистрирани сe 467 оздравени пациенти од: Скопје – 193, Куманово – 34, Битола – 26, Тетово – 24, Штип – 23, Кавадарци – 21, Прилеп – 19, Кочани – 18, Велес – 13, Делчево, Крива Паланка и Неготино – по 11, Гевгелија – 9, Струмица – 8, Свети Николе и Радовиш – по 6, Берово и Пробиштип – по 5, Ресен, Кичево и Кратово – по 4, Демир Хисар и Виница – по 3, Демир Капија – 2, Охрид, Богданци, Крушево и Дојран – по 1.

· Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица: 3 починати лица од Скопје (67г, 75г и 79г) и по едно починато лице од Битола (53г), Велес (59г), Кавадарци (81г), Крушево (84г), Прилеп (66г), Пробиштип (73г), Радовиш (72г) и Штип (78г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 5 починати лица со датум на смрт од 09.11.2021 до 16.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (2), Тетово(1), Струмица(1) и Битола (1). Починатите лица се на возраст од 65-80г, од кои едно лице е починато во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.

· Направени се 2.938 тестови преку: ИЈЗ-239, ЦЈЗ Скопје-58, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово–50, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–187, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-96, Биотек-149, Систина-68, лабораторија Лаор-97, Синлаб-7, Ремедика-17, Плодност–41, Генеа-2, Никоб лаб-252, ВФВ Медикал-33, Ели Медика-42, Ројал Медика–15, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб – 2, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.352.

Досега во земјата се направени вкупно 1.442.544 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 211.382, бројот на оздравени пациенти е 195.624, на починати е 7.406, а бројот на активни случаи изнесува 8.352.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 92334, активни 3796
Куманово 12719, активни 297
Тетово 11257, активни 174
Прилеп 9967, активни 430
Битола 8279, активни 682
Гостивар 8055, активни 47
Велес 7178, активни 369
Кавадарци 6743, активни 321
Штип 6470, активни 216
Охрид 6328, активни 255
Струмица 6009, активни 128
Кичево 4201, активни 95
Струга 3878, активни 56
Кочани 3886, активни 230
Гевгелија 2720, активни 149
Неготино 2520, активни 87
Свети Николе 2080, активни 68
Крива Паланка 1832, активни 151
Радовиш 1687, активни 76
Ресен 1678, активни 90
Дебар 1454, активни 1
Берово 1355, активни 70
Делчево 1313, активни 120
Виница 1135, активни 46
Пробиштип 1099, активни 47
Валандово 892, активни 32
Кратово 739, активни 78
Богданци 626, активни 35
Демир Хисар 578, активни 89
Крушево 574, активни 25
Македонски Брод 484, активни 5
Демир Капија 419, активни 8
Македонска Каменица 393, активни 60
Пехчево 341, активни 15
Дојран 159, активни 4