119 новозаразени и тројца починати од коронавирус

Почитувани,

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.324 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 87, Битола – 7, Кавадарци – 6, Куманово – 4, Прилеп – 3, Свети Николе и Македонски Брод – по 2, Охрид, Штип , Струмица, Кочани, Струга, Ресен, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 257 оздравени пациенти од: Скопје – 117, Битола – 21, Охрид – 19, Прилеп – 17, Куманово – 13, Кавадарци – 11, Валандово – 10, Струмица – 8, Штип – 6, Ресен – 5, Гевгелија, Крива Паланка и Делчево – по 4, Кочани, Виница и Пробиштип – по 3, Македонски Брод, Велес и Кратово – по 2, Струга, Кичево и Неготино – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 3 починати лица: по едно починато лице од Скопје (71г), Струмица (82г) и Битола (49г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 2.324 тестови преку: ИЈЗ-43, ЦЈЗ Скопје-27, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-4, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-101, Авицена-87, Биотек-109, Систина-89, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-286, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-27, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.457.

Досега во земјата се направени вкупно 1.576.424 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 223.330, бројот на оздравени пациенти е 210.732, на починати е 7.907, а бројот на активни случаи изнесува 4.691.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 98122, Активни 2409
Куманово 13107, Активни 105
Тетово 11415, Активни 76
Прилеп 10742, Активни 334
Битола 9181, Активни 326
Гостивар 8081, Активни 18
Велес 7485, Активни 129
Кавадарци 7379, Активни 175
Охрид 6773, Активни 232
Штип 6740, Активни 83
Струмица 6273, Активни 129
Кичево 4308, Активни 65
Кочани 4096, Активни 43
Струга 3928, Активни 23
Гевгелија 2911, Активни 81
Неготино 2627, Активни 28
Свети Николе 2153, Активни 30
Крива Паланка 1953, Активни 40
Ресен 1860, Активни 89
Радовиш 1809, Активни 42
Берово 1477, Активни 9
Делчево 1463, Активни 27
Дебар 1457, Активни 1
Виница 1179, Активни 13
Пробиштип 1142, Активни 12
Валандово 1031, Активни 56
Кратово 789, Активни 7
Богданци 680, Активни 29
Демир Хисар 642, Активни 30
Крушево 606, Активни 12
Македонски Брод 527, Активни 18
Демир Капија 434, Активни 6
Македонска Каменица 429, Активни 11
Пехчево 357, Активни 1