12 починати од Ковид-19 во последние 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.740 тестирања, а регистрирани се 327 нови случаи на Ковид-19: во Скопје – 159, Кавадарци – 25, Прилеп – 24, Битола – 17, Гевгелија – 13, Охрид – 12, Куманово – 9, Свети Николе – 8, Штип – 7, Тетово, Велес, Крива Паланка и Валандово по 5, Кичево и Ресен по 4, Струмица, Кочани, Неготино и Крушево по 3, Радовиш, Богданци и Демир Хисар по 2 и по еден заразен во Гостивар, Струга, Делчево, Виница, Пробиштип, Кратово и Македонски Брод.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 12 починати лица – шестмина починати од Скопје (57, 64, 72, 76, 85 и 86 години), две починати лица од Прилеп (40 и 82 години) и по едно починато лице од Битола (67), Кавадарци (73), Кочани (72) и Македонски Брод (70). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително се пријавени 4 смртни случаи во периодот од 27 ноември до 15 декември. Меѓу починатите лица, двајца се од Скопје и по едно лице од Кочани и Свети Николе. Починатите лица се на возраст од 57 до 88 години, при што едно лице е починато во домашни, а три во болнички услови.

Во изминатите 24 часа регистрирани сe и 325 оздравени пациенти од: Скопје – 171, Кавадарци – 28, Прилеп – 25, Битола – 18, Куманово – 13, Кочани – 9, Радовиш – 8, Тетово и Штип по 6, Неготино, Ресен, Делчево и Демир Хисар по 5, Велес и Кичево по 4, Струмица, Гевгелија и Кратово по 2 и по еден оздравен од Свети Николе, Берово, Валандово, Богданци, Македонска Каменица, Демир Капија и Дојран.

Направените 2.740 тестови се преку: ИЈЗ-253, ЦЈЗ Скопје-67, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-38, ЦЈЗ Тетово–5, ЦЈЗ Куманово-60, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, лабораторија болница Козле-24, УК Пулмологија со алергологија –1, Институт за микробиологија–125, Жан Митрев (Филип Втори)-53, Авицена-132, Биотек-146, Систина-78, лабораторија Лаор-82, Синлаб-9, Ремедика-5, Плодност–26, Генеа-9, Никоб лаб-292, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-39, Ројал Медика–21, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.140.

Досега во земјата се направени вкупно 1.515.236 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 220.794, бројот на оздравени пациенти е 207.563, на починати е 7.794, а бројот на активни случаи изнесува 5.437.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 96760, Активни 2605
Куманово 13045, Активни 152
Тетово 11393, Активни 86
Прилеп 10567, Активни 360
Битола 9040, Активни 433
Гостивар 8082, Активни 20
Велес 7426, Активни 168
Кавадарци 7275, Активни 261
Штип 6686, Активни 105
Охрид 6650, Активни 227
Струмица 6212, Активни 129
Кичево 4283, Активни 75
Кочани 4077, Активни 76
Струга 3917, Активни 28
Гевгелија 2869, Активни 96
Неготино 2609, Активни 51
Свети Николе 2149, Активни 51
Крива Паланка 1936, Активни 60
Ресен 1791, Активни 51
Радовиш 1786, Активни 52
Берово 1472, Активни 32
Дебар 1456, Активни 0
Делчево 1445, Активни 71
Виница 1169, Активни 15
Пробиштип 1133, Активни 22
Валандово 994, Активни 57
Кратово 785, Активни 18
Богданци 663, Активни 31
Демир Хисар 628, Активни 29
Крушево 601, Активни 25
Македонски Брод 516, Активни 17
Македонска Каменица 426, Активни 24
Демир Капија 426, Активни 0
Пехчево 355, Активни 5
Дојран 172, Активни 5