13 починаа, 601 се новозаразени од корона

Направени се 4.501 тестирање, а регистрирани се 601 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 217, Битола – 68, Велес – 34, Кавадарци и Куманово – по 31, Прилеп и Штип – по 28 , Крива Паланка – 18, Кочани и Тетово – по 17, Гевгелија – 16, Делчево, Кичево, Охрид и Радовиш – по 10, Берово – 9, Неготино – 8, Македонска Каменица и Ресен – по 5, Богданци, Виница и Гостивар – по 4, Кратово, Пробиштип и Струмица – по 3, Демир Хисар, Крушево и Свети Николе – по 2, Македонски Брод и Струга – по 1.

Регистрирани сe 304 оздравени пациент од: Скопје – 141, Куманово – 26, Велес – 16, Прилеп и Кавадарци – по 15, Битола и Штип – по 14, Охрид – 10, Тетово и Кочани – по 7, Пробиштип – 6, Свети Николе – 5, Струмица, Гевгелија, Неготино и Делчево – 4, Кичево, Струга, Валандово и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Ресен, Виница и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (72г, и 81г), Куманово (60г и 89г) и Кочани (64г и 72г), и едно починато лице од Кавадарци (78г), Демир Хисар (75г), Битола (68г), Крива Паланка (58г), Велес (73г), Неготино (45г), и Виница (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 4.501 тест преку: ИЈЗ-339, ЦЈЗ Скопје-58, ЦЈЗ Битола-90, ЦЈЗ Прилеп-50,
ЦЈЗ Тетово–81, ЦЈЗ Куманово-58, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–157, Жан Митрев (Филип Втори)-91, Авицена-201, Биотек-247, Систина-61, лабораторија Лаор-200, Синлаб-35, Ремедика-18, Плодност–77, Генеа-11, Никоб лаб-622, ВФВ Медикал-68, Ели Медика-67, Ројал Медика –39, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб – 5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.916.

Досега во земјата се направени вкупно 1.404.750 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 205.623, бројот на оздравени пациенти е 190.570, на починати е 7.217, а бројот на активни случаи изнесува 7.836.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 89940, Активни 3657
Куманово 12465, Активни 423
Тетово 11113, Активни 183
Прилеп 9650, Активни 365
Гостивар 8021, Активни 35
Битола 7733, Активни 465
Велес 6949, Активни 368
Кавадарци 6460, Активни 324
Штип 6298, Активни 259
Охрид 6212, Активни 201
Струмица 5939, Активни 100
Кичево 4157, Активни 113
Струга 3850, Активни 44
Кочани 3691, Активни 225
Гевгелија 2620, Активни 120
Неготино 2441, Активни 84
Свети Николе 2045, Активни 83
Крива Паланка 1727, Активни 171
Радовиш 1632, Активни 70
Ресен 1607, Активни 57
Дебар 1453, Активни 3
Берово 1289, Активни 63
Делчево 1211, Активни 75
Виница 1103, Активни 39
Пробиштип 1059, Активни 71
Валандово 868, Активни 24
Кратово 678, Активни 49
Богданци 597, Активни 22
Крушево 561, Активни 25
Демир Хисар 514, Активни 52
Македонски Брод 481, Активни 6
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 374, Активни 48
Пехчево 324, Активни 4
Дојран 151, Активни 7