13 починати лица и нови 63 случаи позитивни на Ковид 19 денеска во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 529 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-3, Тетово-2, Прилеп-2, Гостивар-1, Штип-1, Битола-1, Велес-2, Охрид-1, Струмица-2, Кавадарци-1, Неготино-1, Виница-1, Пробиштип-2, Крушево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од: Скопје-101, Штип-7, Битола-4, Охрид-22, Кавадарци-9, Струга-4, Кочани-4, Неготино-5, Дебар-7, Крива Паланка-3, Ресен-2, Радовиш-1, Берово-3, Пробиштип-2, Демир Капија-2.

Починати се 13 лица, пет пациенти од Скопје (69, 72, 77, 66 и 66г), два од Велес (66 и 80г), три од Струга (74, 87 и 73г), еден пациент од Кратово (52г), еден од Крушево (79г) и еден од Демир Капија (62г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88992, бројката на оздравени пациенти е 73777, на починати е 2715, а бројот на активни случаи изнесува 12500. Oд вчера се евидентираат девет контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 38610, активни 7304
• Куманово 5018, активни 455
• Тетово 4957, активни 468
• Прилеп 4468, активни 302
• Гостивар 3533, активни 332
• Штип 3435, активни 172
• Битола 3167, активни 254
• Велес 2956, активни 335
• Охрид 2652, активни 355
• Струмица 2472, активни 385
• Кавадарци 2389, активни 395
• Струга 2141, активни 165
• Кочани 1697, активни 138
• Кичево 1662, активни 152
• Свети Николе 1061, активни 53
• Гевгелија 953, активни 130
• Неготино 942, активни 173
• Дебар 714, активни 118
• Крива Паланка 701, активни 88
• Ресен 708, активни 112
• Радовиш 673, активни 74
• Берово 564, активни 57
• Делчево 530, активни 148
• Виница 476, активни 44
• Пробиштип 476, активни 30
• Валандово 325, активни 29
• Демир Хисар 241, активни 13
• Македонски Брод 237, активни 15
• Богданци 214, активни 38
• Кратово 209, активни 16
• Крушево 190, активни 34
• Македонска Каменица 188, активни 46
• Демир Капија 177, активни 36
• Пехчево 175, активни 26
• Дојран 81, активни 8

Направените 529 теста се преку: ИЈЗ-72, ЦЈЗ Скопје-51, Авицена-0, Биотек-47, МАНУ -66, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Систина со PCR метода -156, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -65, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 432.241 тестирања на Ковид -19.