14 пациенти го загубија животот, 490 се борат со коронавирусот

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.073 тестирањe, а регистрирани се 490 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 223, Куманово – 38, Прилеп – 33, Велес – 32, Штип – 24, Битола – 20, Кавадарци – 19, Охрид – 17, Крива Паланка – 16, Кочани – 10, Кичево – 8, Македонска Каменица – 6, Гевгелија – 5, Струмица, Радовиш и Пробиштип – по 4, Тетово, Делчево, Виница, Валандово, Кратово и Демир Хисар – по 3, Гостивар, Струга и Неготино – по 2, Свети Николе, Ресен и Богданци – по 1.

Регистрирани сe 201 оздравени пациенти од: Скопје – 143, Велес – 10, Кавадарци – 8, Куманово – 7, Штип – 5, Кочани – 4, Гевгелија и Радовиш – по 3, Прилеп, Битола, Неготино, Свети Николе и Пробиштип – по 2, Тетово, Охрид, Кичево, Ресен, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица: 4 починати лица од Скопје (83г, 80г, 78г, и 66г), 3 починати лица од Куманово (93г, 69г и 48г), 2 починати лица од Прилеп (79г и 35г) и по едно починато лице од Струмица (67г) и Радовиш (79г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на смрт од 13.10.2021 до 19.10.2021 година. Регистрирани се три починати лица од Крива Паланка, Куманово и Гевгелија, на возраст од 52 до 95 години. Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.073 тестови преку: ИЈЗ-290, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-44,
ЦЈЗ Тетово–47, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–179, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-140, Биотек-152, Систина-54, лабораторија Лаор-100, Синлаб-17, Ремедика-17, Плодност–21, Генеа-5, Никоб лаб-292, ВФВ Медикал-30, Ели Медика-35, Ројал Медика –5, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.393.

Досега во земјата се направени вкупно 1.354.533 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 198.646 бројката на оздравени пациенти е 185.660, на починати е 7.012, а бројот на активни случаи изнесува 5.974.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 86863, Активни 3008
Куманово 12007, Активни 481
Тетово 10926, Активни 93
Прилеп 9328, Активни 236
Гостивар 7994, Активни 37
Битола 7303, Активни 193
Велес 6619, Активни 294
Кавадарци 6141, Активни 168
Охрид 6115, Активни 203
Штип 6015, Активни 202
Струмица 5865, Активни 131
Кичево 4067, Активни 86
Струга 3822, Активни 35
Кочани 3449, Активни 145
Гевгелија 2513, Активни 80
Неготино 2347, Активни 22
Свети Николе 1966, Активни 64
Радовиш 1572, Активни 42
Ресен 1566, Активни 33
Крива Паланка 1552, Активни 115
Дебар 1453, Активни 6
Берово 1222, Активни 12
Делчево 1139, Активни 21
Виница 1073, Активни 32
Пробиштип 976, Активни 54
Валандово 842, Активни 16
Кратово 631, Активни 47
Богданци 575, Активни 20
Крушево 541, Активни 11
Македонски Брод 476, Активни 3
Демир Хисар 471, Активни 31
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 347, Активни 47
Пехчево 318, Активни 3
Дојран 142, Активни 2