15 починаа од корона, 490 се новозаразени

Почитувани,

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.869 тестирања, а регистрирани се 490 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 209, Битола – 42, – , Прилеп – 33, Кавадарци – 30, Велес – 18, Куманово – 17, Ресен – 16, Берово – 14, Кочани – 12, Гевгелија и Делчево – по 10, Тетово и Штип – по 8, Струмица и Крива Паланка – по 7, Радовиш – 6, Кичево и Богдаци – по5, Валандово,Кратово, Македонска Каменица и Пехчево – по 4, Охрид, Свети Николе и Неготино – по 3, Струга и Виница – по 2, Гостивар, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 484 оздравени пациенти од: Скопје – 233, Битола – 37, Куманово – 28, Кочани – 22, Велес и Гевгелија – по 19, Кавадарци – 18, Штип – 17, Охрид – 15, Тетово – 11, Струмица и Пробиштип – по 9, Кичево – 8, Неготино – 7, Каратово – 6, Свети Николе – 5, Радовиш – 4, Ресен и Богданци – по 3, Струга и Демир Хисар – по 2, Прилеп, Крива Паланка, Валандово, Гостивар, Дебар, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: По 3 починати лица од Скопје (85г, 75г и 41г) и Штип (91г, 86г и 78г), 2 починати лица од Куманово (88г и 76г) и едно починато лице од Берово (75г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 6 починати лица со датум на смрт од 25.10.2021 до
20.11.2021. Регистрирани се починати лица од Куманово (1), Велес (1), Штип (1), Струмица (1), Свети Николе (1) и Демир Хисар (1). Починатите лица се на возраст од 89-61г, од ) кои 5 лица се починати во домашни услови, а 1 лице во болнички услови.

Направени се 2.869 тестови преку: ИЈЗ-320, ЦЈЗ Скопје-76, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово–34, ЦЈЗ Куманово-50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-15, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–8, Жан Митрев (Филип Втори)-84, Авицена-162, Биотек-182, Систина-73, лабораторија Лаор-0, Синлаб-21, Ремедика-20, Плодност–55, Генеа-6, Никоб лаб-244, ВФВ Медикал-23, Ели Медика-28, Ројал Медика–11, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб – 4, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.334.

Досега во земјата се направени вкупно 1.453.084 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 212.865, бројот на оздравени пациенти е 197.120, на починати е 7.464, а бројот на активни случаи изнесува 8.281.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 93032, Активни 3831
Куманово 12778, Активни 267
Тетово 11276, Активни 153
Прилеп 10040, Активни 424
Битола 8406, Активни 671
Гостивар 8056, Активни 36
Велес 7216, Активни 354
Кавадарци 6813, Активни 296
Штип 6517, Активни 198
Охрид 6358, Активни 255
Струмица 6040, Активни 145
Кичево 4211, Активни 93
Кочани 3928, Активни 213
Струга 3890, Активни 61
Гевгелија 2754, Активни 154
Неготино 2536, Активни 85
Свети Николе 2087, Активни 66
Крива Паланка 1846, Активни 149
Ресен 1705, Активни 101
Радовиш 1698, Активни 75
Дебар 1454, Активни 0
Берово 1387, Активни 96
Делчево 1338, Активни 130
Виница 1139, Активни 44
Пробиштип 1102, Активни 36
Валандово 902, Активни 39
Кратово 749, Активни 69
Богданци 635, Активни 40
Демир Хисар 586, Активни 82
Крушево 575, Активни 24
Македонски Брод 486, Активни 7
Демир Капија 421, Активни 8
Македонска Каменица 399, Активни 61
Пехчево 346, Активни 16
Дојран 159, Активни 2