18 починати и 344 нови пациенти заболени со корона

Направени се 4.926 тестирања, а регистрирани се 344 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 143, Велес – 33, Куманово – 27, Штип – 19, Струмица – 15, Битола – 13, Прилеп и Кочани – по 12, Охрид – 9, Кавадарци – 7, Тетово, Крива Паланка и Кратово – по 6, Македонска Каменица – 5, Радовиш, Виница и Крушево – по 4, Гостивар, Струга и Гевгелија – по 3, Кичево, Пробиштип и Богданци – по 2, Неготино, Свети Николе, Берово и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 339 оздравени пациенти од: Скопје – 168, Куманово – 28, Велес – 19, Кавадарци – 18, Кочани – 15, Кичево – 14, Штип и Прилеп – по 13, Струмица – 11, Битола – 6, Охрид и Гевгелија – по 5, Берово и Неготино – по 3, Пехчево, Делчево, Гостивар и Струга – по 2 и Радовиш, Виница, Ресен, Кратово, Свети Николе, Македонска Каменица, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар и Тетово – по 1.

Дополнително, при проверка во системот се пронајдени оздравени 3.645 постари случаи кои се прикажани со денешните резултати (од месец август, случаи кои биле хоспитализирани и испишани без да не информираат болниците, странци и лица без матични лекари). Скопје – 1.583, Тетово – 652, Гостивар – 348, Куманово – 304, Кичево – 214, Прилеп – 84, Охрид – 76, Велес – 61, Битола – 48, Струга – 41, Дебар – 39, Струмица – 31, Ресен – 20, Македонски Брод, Делчево и Гевгелија – по 16, Штип – 13, Крушево и Радовиш – по 12, Кочани – 11, Кавадарци – 10, Неготино – 7, Македонска Каменица и Богданци – по 6, Свети Николе – 5, Демир Хисар и Виница – по 4, Пробиштип – 3, Берово – 2, Крива Паланка – 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 9 лица: 6 починати лица од Скопје (41г, 57г, 68г, 79г, 80г и 85г), по едно починато лице од Кавадарци(87г), Охрид (80г) и Прилеп (86г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 9 починати лица, со датум на смрт од 07.09.2021 до 04.10.2021 година. Регистрирани се 5 лица од Скопје и по едно лице од Куманово, Тетово, Охрид и Штип на возраст од 40 до 94 години. Од пријавените лица, 6 се починати во болнички услови и 3 лица се починати во домашни услови.

Направени се 4.926 тестови преку: ИЈЗ-425, ЦЈЗ Скопје-72, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–40, ЦЈЗ Куманово-60, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –22, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–79, Жан Митрев (Филип Втори)-83, Авицена-256, Биотек-285, Систина-64, лабораторија Лаор-279, Синлаб-75, Ремедика-28, Плодност–47, Генеа-20, Никоб лаб-759, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-103, Ројал Медика –30, Спектра-ММ-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.998.

Досега во земјата се направени вкупно 1.319.879 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 194.575 бројката на оздравени пациенти е 180.791, на починати е 6.817, а бројот на активни случаи изнесува 6.967.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 84819, Активни 3461
Куманово 11672, Активни 629
Тетово 10872, Активни 186
Прилеп 9134, Активни 192
Гостивар 7968, Активни 58
Битола 7181, Активни 205
Велес 6386, Активни 290
Охрид 6020, Активни 225
Кавадарци 6003, Активни 160
Штип 5848, Активни 227
Струмица 5801, Активни 204
Кичево 4005, Активни 124
Струга 3806, Активни 64
Кочани 3341, Активни 152
Гевгелија 2453, Активни 73
Неготино 2324, Активни 20
Свети Николе 1934, Активни 103
Ресен 1546, Активни 49
Радовиш 1546, Активни 65
Крива Паланка 1494, Активни 120
Дебар 1451, Активни 24
Берово 1214, Активни 15
Делчево 1127, Активни 43
Виница 1055, Активни 47
Пробиштип 936, Активни 39
Валандово 830, Активни 21
Кратово 603, Активни 66
Богданци 561, Активни 19
Крушево 533, Активни 10
Македонски Брод 474, Активни 11
Демир Хисар 454, Активни 31
Демир Капија 411, Активни 4
Македонска Каменица 318, Активни 26
Пехчево 315, Активни 3
Дојран 140, Активни 1