333 нови, 6 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.511 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 181, Прилеп и Битола – по 25, Охрид – 14, Куманово и Струмица – по 8, Велес и Кавадарци – по 7, Кичево – 6, Кочани, Ресен, Валандово и Демир Капија – по 5, Штип – 4, Гевгелија, Неготино, Радовиш и Пробиштип – по 3, Крива Паланка, Делчево, Виница, Крушево и Македонски Брод – по 2, Тетово, Гостивар, Струга, Свети Николе, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 311 оздравени пациенти од: Скопје – 143, Битола – 23, Охрид – 17, Кавадарци – 16, Прилеп – 15, Куманово – 13, Струмица и Штип – по 9, Валандово и Велес – по 8, Неготино – 7, Гевгелија – 6, Кочани – 5, Крива Паланка, Крушево и Свети Николе – по 4, Ресен, Радовиш, Пробиштип и Тетово – по 3, Кичево – 2, Демир Капија, Делчево, Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: 2 починати лица од Велес (64г и 83г) и по едно починато лице од Скопје (74г), Прилеп (90г), Кичево (85г) и Радовиш (79г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 5 лица, починати во период од 22.11-20.12.2021 година. Починатите лица се од Куманово (2), Скопје (1), Битола (1) и Гостивар (1). Починатите лица се на возраст од 1г до 86г. Од пријавените, 3 лица се починати во болнички услови, а 2 лица се починати во домашни услови.

Направени се 3.511 тестови преку: ИЈЗ-252, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-65, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–114, Жан Митрев (Филип Втори)-74, Авицена-182, Биотек-180, Систина-68, лабораторија Лаор-126, Синлаб-12, Ремедика-12, Плодност–43, Генеа-12, Никоб лаб-311, ВФВ Медикал-97, Ели Медика-65, Ројал Медика–18, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–21, Жан Митрев Струмица–14, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.614.

Досега во земјата се направени вкупно 1.565.599 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 222.666, бројот на оздравени пациенти е 209.602, на починати е 7.879, а бројот на активни случаи изнесува 5.185.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 97775, Активни 2583
Куманово 13084, Активни 108
Тетово 11409, Активни 78
Прилеп 10696, Активни 367
Битола 9135, Активни 373
Гостивар 8078, Активни 20
Велес 7478, Активни 164
Кавадарци 7349, Активни 224
Охрид 6734, Активни 226
Штип 6724, Активни 101
Струмица 6257, Активни 130
Кичево 4306, Активни 80
Кочани 4089, Активни 50
Струга 3920, Активни 22
Гевгелија 2898, Активни 92
Неготино 2626, Активни 39
Свети Николе 2150, Активни 41
Крива Паланка 1951, Активни 58
Ресен 1842, Активни 83
Радовиш 1805, Активни 45
Берово 1477, Активни 15
Делчево 1462, Активни 55
Дебар 1457, Активни 1
Виница 1177, Активни 20
Пробиштип 1141, Активни 15
Валандово 1024, Активни 64
Кратово 788, Активни 9
Богданци 676, Активни 30
Демир Хисар 638, Активни 28
Крушево 606, Активни 21
Македонски Брод 522, Активни 16
Демир Капија 433, Активни 5
Македонска Каменица 429, Активни 20
Пехчево 357, Активни 1
Дојран 173, Активни 1