6 нови случаи на Ковид 19 – нема починати лица

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 6 нови случаи на Ковид-19 од: Скопје – 3, Тетово, Струмица и Берово – по 1.

Регистрирани се 10 оздравени пациенти од: Скопје – 5, Куманово – 2, Велес, Струмица и Кичево – по 1.

Не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.887 тестови преку: ИЈЗ-125, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–15, МАНУ-68, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-211, Биотек-140, Систина-99, лабораторија Лаор-197, Синлаб-22, Ремедика-18, Плодност–44, Генеа–5, Никоб лаб-419, ВФВ Медикал-49, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.247.

Досега во земјата се направени вкупно 877.123 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.682, бројката на оздравени пациенти е 149.977, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи изнесува 221.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68665, активни 87
Куманово 8882, активни 22
Прилеп 8327, активни 18
Тетово 7249, активни 21
Битола 6306, активни 8
Велес 5473, активни 4
Гостивар 5181, активни 7
Кавадарци 5154, активни 1
Охрид 5019, активни 17
Штип 4961, активни 1
Струмица 4120, активни 6
Струга 2981, активни 0
Кочани 2792, активни 0
Кичево 2596, активни 14
Гевгелија 2195, активни 0
Неготино 2184, активни 0
Свети Николе 1524, активни 1
Ресен 1234, активни 0
Крива Паланка 1227, активни 4
Радовиш 1161, активни 0
Берово 1030, активни 1
Делчево 973, активни 0
Дебар 942, активни 1
Виница 886, активни 2
Пробиштип 789, активни 0
Валандово 666, активни 0
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активни 0
Демир Хисар 400, активни 2
Демир Капија 396, активни 0
Кратово 377, активни 3
Македонски Брод 359, активни 1
Пехчево 268, активни 0
Македонска Каменица 249, активни 0

фото: Архива