78 нови случаи на ковид 19 во земјава, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 860 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-28, Куманово-5, Дебар-4, Прилеп-8, Тетово-4, Битола-1, Охрид-1, Кавадарци-2, Гостивар-8, Радовиш-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-4, Делчево-3, Кичево-3, Неготино-2.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени пациенти од: Скопје-13, Прилеп-1, Велес-2, Гостивар-9, Кочани-2, Македонски Брод-3, Свети Николе-1, Кичево-9.
Починати се четири лица, двајца пациенти од Гостивар на 71 и 82 години и 73 годишна пациентка од Тетово. Од нив двајца се починати во, а еден вон болнички услови. Почина и пациентка од Куманово на 68 години, примена во амбуланта на Инфективна клиника без срцева акција, а по обидот за реанимација констатирана е смрт.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13673,  бројката на оздравени пациенти е 10150, на починати е 568, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2995. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 5697, активни 876
• Куманово 1379, активни 340
• Дебар 241, активни 77
• Штип 1108, активни 258
• Прилеп 399, активни 63
• Тетово 1188, активни 172
• Струга 545, активни 140
• Велес 259, активни 33
• Битола 196, активни 55
• Охрид 325, активни 59
• Кавадарци 170, активни 101
• Гостивар 740, активни 312
• Гевгелија 42, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 57, активни 22
• Крива Паланка 37, активни 12
• Радовиш 40, активни 11
• Крушево 16, активни 0
• Кочани 134, активни 30
• Пробиштип 76, активни 21
• Демир Хисар 60, активни 27
• Македонски Брод 69, активни 36
• Пехчево 10, активни 4
• Берово 39, активни 30
• Валандово 7, активни 0
• Виница 63, активни 41
• Делчево 34, активни 29 (7 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 275, активни 65
• Кичево 263, активни 100
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 42, активни 14 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 860 теста се преку: ИЈЗ-422, ЦЈЗ Скопје-11, Авицена-0,  Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-182, Систина со PCR метода -137, лабораторија Лаор –0 , Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-92, Инфективна клиника-7, ГАК-9, лаборатории од странство-.0 Досега во земјата се направени вкупно 138.325 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 74 пациенти. На кислородна поддршка се 39 пациент, нема на механичка вентилација.
Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 3  позитивни, три мајка и три деца суспектни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3 нови, вкупно хоспитализирани се 63 пациенти. На респираторна машина се 7 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 39 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 103, позитивни и сомнителни на ковид-19.
Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 114
• Гази Баба – 109
• Аеродром – 105
• Карпош – 93
• Центар – 85
• Кисела Вода – 93
• Ѓорче Петров – 67
• Бутел – 68
• Шуто Оризари – 39
• Студеничани – 18
• Сарај – 21
• Арачиново – 18
• Илинден – 13
• Сопиште – 8
• Чучер Сандево – 7
• Петровец – 8
• Зелениково – 4
• Странец – 4

• Нераспределен – 2