805 нови случаи на корона, 10 лица се починати од кои најмладиот има 28 години

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

· Во последните 24 часа се направени 6.980 тестирањa, а регистрирани се 805 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 240, Гостивар – 138, Тетово – 136, Куманово – 53, Струмица – 50, Кичево – 46, Охрид – 32, Дебар – 18, Битола и Струга – по 15, Велес – 13, Кавадарци – 9, Прилеп и Свети Николе – по 7, Штип – 6, Кочани, Ресен и Радовиш – по 4, Берово и Виница – по 2, Валандово, Демир Хисар, Кратово и Македонски Брод – по 1.

· Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од: Гостивар – 33, Скопје – 21, Дебар – 10, Куманово – 4, Струмица – 3, Кавадарци – 2, Кичево, Битола, Виница и Кочани – по 1.

· Пријавени се 10 починати лица: 4 починати лица од Тетово (53г,72г,72г и 73г), 2 од Кичево (28г и 53г), и по едно починато лице од Гостивар (44г), Скопје (56г), Дебар (86г) и Куманово (60г). Сите починати лица се починати во болнички услови.

· Направени се 6.980 тестови преку: ИЈЗ-131, ЦЈЗ Скопје-72, ЦЈЗ Битола-142, ЦЈЗ Прилеп-62, ЦЈЗ Тетово–146, ЦЈЗ Куманово–85, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–137, Жан Митрев (Филип Втори)-109, Авицена-440, Биотек-239, Систина-112, лабораторија Лаор-914, Синлаб-29, Ремедика-8, Плодност–82, Генеа – 13, Никоб лаб-1.026, ВФВ Медикал-58, Ели Медика-63, Ројал Медика-55, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.045.

Досега во земјата се направени вкупно 1.062.292 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 162.164 бројката на оздравени пациенти е 150.851, на починати е 5.552, а бројот на активни случаи изнесува 5.761.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 70798, активни 1894
Куманово 9302, активни 361
Прилеп 8382, активни 48
Тетово 8619, активни 1207
Битола 6451, активни 124
Велес 5534, активни 55
Гостивар 6057, активни 776
Кавадарци 5215, активни 53
Охрид 5171, активни 150
Штип 5010, активни 42
Струмица 4381, активни 240
Струга 3110, активни 127
Кочани 2842, активни 41
Кичево 2928, активни 309
Гевгелија 2200, активни 3
Неготино 2186, активни 2
Свети Николе 1546, активни 18
Ресен 1268, активни 34
Крива Паланка 1232, активни 5
Радовиш 1198, активни 33
Берово 1065, активни 27
Делчево 985, активни 11
Дебар 1085, активни 120
Виница 908, активни 20
Пробиштип 791, активни 2
Валандово 689, активни 19
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активни 0
Демир Хисар 402, активни 2
Демир Капија 399, активни 3
Кратово 378, активни 1
Македонски Брод 383, активни 23
Пехчево 282, активни 9
Македонска Каменица 250, активни 1
Дојран 133, активни 1