Бројот на починати од КОВИД 19 никако да се намали, денеска 22 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 726 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје – 45, Кавадарци – 11, Прилеп – 8, Струга – 3, Неготино, Тетово и Велес по 2, Куманово и Кочани по 1.

Регистрирани се 1440 оздравени пациенти од:
Скопје – 798, Кавадарци – 76, Струмица – 71, Тетово – 67, Куманово – 56, Гостивар – 47, Велес -34, Прилеп -32, Неготино – 27, Битола – 26, Делчево – 25, Охрид и Гевгелија по 22, Кичево и Ресен по 18, Кочани – 15, Штип – 14, Струга -12, Свети Николе -10, Богданци и Македонска Каменица по 9, Дебар и Радовиш по 6, Берово -5, Демир Капија -4, Крива Паланка , Виница ,Валандово и Дојран по 2, Демир Хисар, Македонски Брод и Крушево по 1.

Пријавени се вкупно 22 починати лица. Починати се 10 пациенти од Скопје (71г,64г,79г,84г,32г,73г,81г,67г и два случаи по 65г), по два смртни случаи се регистрирани од Тетово (68г и 70г) и од Прилеп (66г и 85г) и по еден смртен случај од Радовиш (85г), Кавадарци (63г), Гостивар (82г), Демир Капија (27г), Струмица (65г), Охрид (68г), Струга (71г) и Куманово (65). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат во домашни услови.

Направените 726 теста се преку: ИЈЗ-87, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-0, Биотек-77, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Систина-182, лабораторија Лаор–0, МАНУ-53, Судска медицина-1, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 151, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 471.417 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.871, бројката на оздравени пациенти е 85.439, на починати е 2.946, а бројот на активни случаи изнесува 6.486. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, заболени, активни

Скопје 41460, активни 3215
Куманово 5275, активни 257
Тетово 5198, активни 252
Прилеп 4644, активни 151
Гостивар 3661, активни 144
Штип 3527, активни 82
Битола 3269, активни 122
Велес 3185, активни 217
Охрид 2933, активни 381
Кавадарци 2771, активни 336
Струмица 2578, активни 162
Струга 2279, активни 170
Кочани 1749, активни 48
Кичево 1736, активни 91
Свети Николе 1090, активни 23
Гевгелија 1039, активни 100
Неготино 993, активни 62
Дебар 775, активни 77
Ресен 756, активни 71
Крива Паланка 739, активни 35
Радовиш 730, активни 47
Делчево 665, активни 193
Берово 606, активни 29
Пробиштип 515, активни 26
Виница 499, активни 28
Валандово 330, активни 9
Демир Хисар 252, активни 10
Македонски Брод 247, активни 10
Кратово 238, активни 24
Богданци 226, активни 8
Демир Капија 224, активни 47
Крушево 220, активни 36
Македонска Каменица 192, активни 9
Пехчево 183, активни 7
Дојран 87, активни 7

фото: Архива