Денеска 314 нови случаи на Ковид 19 во земјава и починати 8 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2161 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 179, Кавадарци – 17, Прилеп – 16,  Велес – 12, Охрид – 11, Тетово – 10, Битола – 7, Делчево – 6, Гевгелија и Неготино – по 5, Куманово, Гостивар, Струмица, Струга, Радовиш, Демир Хисар и Демир Капија – по 4, Кичево и Крушево – по 3, Штип, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Ресен, Пробиштип, Виница, Валандово, Кратово и Дојран – по 1

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:

Скопје – 108, Кавадарци – 28, Кичево – 8, Куманово – 7, Прилеп, Велес и Неготино – по 6, Тетово и Струмица – по 5, Штип и Крива Паланка – по 4, Битола, Гевгелија и Ресен – по 3, Гостивар, Виница, Кратово и Пехчево – по 2, Охрид, Радовиш, Демир Капија, Свети Николе, Пробиштип и Кочани – по 1

Пријавени се вкупно 8 починати лица.

Починати се по 2 пациенти од Куманово (73г и 81г) и од Охрид (55г и 85г) и по еден смртен случај е регистриран од Скопје (80г), Велес (54г), Струмица (80г) и Берово (84г).

Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2161 теста се преку: ИЈЗ-409, ЦЈЗ Скопје-60, Авицена-253, Биотек-217, Жан Митрев (Филип Втори)-137, Систина-160, лабораторија Лаор–119, МАНУ-90, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-91, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-7, ГАК-0, Синлаб-39, Ремедика-9, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 561, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 466.118 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.196, бројката на оздравени пациенти е 83.634, на починати е 2.908, а бројот на активни случаи изнесува 7.654.

 

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 41156 3872
Куманово 5249 306
Тетово 5172 297
Прилеп 4612 155
Гостивар 3649 187
Штип 3519 92
Битола 3249 138
Велес 3167 252
Охрид 2882 419
Кавадарци 2722 368
Струмица 2557 218
Струга 2256 196
Кочани 1741 60
Кичево 1732 111
Свети Николе 1087 35
Гевгелија 1027 111
Неготино 987 85
Дебар 768 78
Ресен 747 90
Крива Паланка 735 37
Радовиш 726 54
Делчево 657 210
Берово 602 37
Пробиштип 511 28
Виница 499 30
Валандово 326 7
Демир Хисар 251 11
Македонски Брод 246 11
Кратово 236 23
Богданци 226 17
Демир Капија 224 52
Крушево 218 35
Македонска Каменица 191 17
Пехчево 183 7
Дојран 86 8