Денеска 33 новозаболени, 3777 тестирани, 11 починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.777 тестирања, а регистрирани се 33 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 13, Куманово – 4, Тетово, Охрид и Кичево – по 3, Прилеп и Радовиш – по 2, Битола, Штип и Дебар – по 1.

Регистрирани се 92 оздравени пациент од:
Охрид – 41, Скопје – 15, Струга – 13, Куманово – 6, Битола – 5, Гостивар – 3, Кочани – 2, Тетово, Кичево, Неготино, Свети Николе, Радовиш, Виница, Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 11 починати лица: 5 лица од Скопје (64г,77г,77г,77г,92г) и по едно лице од Виница (79г), Куманово (80г), Неготино (74г), Струмица (69г) и Тетово (76г).
Од пријавените, 2 лица се починати во домашни, а останатите 9 во болнички услови.

Направени се 3.777 тестови преку: ИЈЗ-432, ЦЈЗ Скопје-67, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–17,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–68, МАНУ-47, Жан Митрев (Филип Втори)-224, Авицена-303, Биотек-469, Систина-184, лабораторија Лаор-557, Синлаб-96, Ремедика-92, Плодност–46, Генеа–56, Никоб лаб-48, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 916.

Досега во земјата се направени вкупно 792.077 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.246, бројката на оздравени пациенти е 147.473, на починати е 5.398, а бројот на активни случаи изнесува 2.375.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68493, Активни 971
Куманово 8823, Активни 228
Прилеп 8300, Активни 97
Тетово 7212, Активни 99
Битола 6291, Активни 165
Велес 5468, Активни 61
Гостивар 5171, Активни 42
Кавадарци 5151, Активни 27
Охрид 5000, Активни 145
Штип 4959, Активни 40
Струмица 4109, Активни 54
Струга 2980, Активни 51
Кочани 2787, Активни 34
Кичево 2562, Активни 73
Гевгелија 2191, Активни 25
Неготино 2183, Активни 17
Свети Николе 1522, Активни 29
Ресен 1234, Активни 31
Крива Паланка 1219, Активни 6
Радовиш 1158, Активни 48
Берово 1029, Активни 3
Делчево 971, Активни 23
Дебар 940, Активни 1
Виница 881, Активни 34
Пробиштип 789, Активни 5
Валандово 666, Активни 3
Богданци 494, Активни 3
Крушево 489, Активни 16
Демир Хисар 397, Активни 16
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 373, Активни 13
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 11
Дојран 132, Активни 0

фото: Архива