Денеска 407 нови случаи на Ковид 19 и починати 7 лица

Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје:
во последните 24 часа се направени 2.540 тестирања, а регистрирани се 407 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје – 187, Кавадарци – 35, Велес – 28, Куманово – 18, Охрид – 18, Тетово – 17, Струга – 16, Делчево – 16, Прилеп – 12, Демир Капија – 7, Струмица – 5, Радовиш – 5, Гостивар – 4, Битола – 4, Кичево – 4, Гевгелија – 4, Неготино – 4, Крива Паланка – 4, Крушево – 4, Штип – 3, Кочани – 3, Кратово – 3, Свети Николе – 1, Дебар – 1, Ресен – 1, Берово – 1, Виница – 1 и Демир Хисар – 1.

Регистрирани се 399 оздравени пациенти од:
Скопје – 242, Тетово – 22, Куманово – 20, Прилеп – 17, Битола – 15, Штип – 10, Велес – 9, Радовиш – 9, Гостивар – 9, Струмица – 8, Крива Паланка – 6, Кичево – 5, Гевгелија – 4, Пробиштип – 4, Дебар – 3, Богданци – 3, Кочани – 2, Свети Николе – 2, Валандово – 2, Кавадарци – 1, Струга – 1, Неготино – 1, Кратово – 1, Ресен – 1, Виница – 1 и Демир Хисар – 1.

Починати се 7 лица, два пациенти од Скопје (61 и 91г) и од Струмица (63 и 73г), по еден од Тетово (76г), Штип (59г), и Кочани (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2.540 теста се преку: ИЈЗ-440, Биотек-300, Авицена-248, Систина-216, Жан Митрев (Филип Втори)-150, МАНУ-113, Лаор лабораторија –75, ЦЈЗ Скопје-65, Синлаб-55, ЦЈЗ Битола-48, Ремедика-30, лабораторија болница Козле-18, Инфективна клиника-3, Судска медицина-1, ГАК-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-772, УК Пулмологија со алергологија–6, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 459.559 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.160, бројката на оздравени пациенти е 82.520, на починати е 2.873, а бројот на активни случаи изнесува 7.767. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 40637, активни 3956
Куманово 5219, активни 341
Тетово 5133, активни 305
Прилеп 4575, активни 142
Гостивар 3629, активни 191
Штип 3508, активни 106
Битола 3235, активни 142
Велес 3129, активни 274
Охрид 2840, активни 389
Кавадарци 2647, активни 357
Струмица 2540, активни 244
Струга 2232, активни 176
Кочани 1728, активни 64
Кичево 1723, активни 123
Свети Николе 1081, активни 33
Гевгелија 999, активни 100
Неготино 970, активни 86
Дебар 767, активни 91
Ресен 743, активни 97
Крива Паланка 728, активни 35
Радовиш 712, активни 46
Делчево 635, активни 194
Берово 595, активни 37
Пробиштип 507, активни 28
Виница 492, активни 29
Валандово 325, активни 9
Македонски Брод 246, активни 12
Демир Хисар 245, активни 5
Кратово 232, активни 26
Богданци 225, активни 20
Демир Капија 214, активни 46
Крушево 212, активни 30
Македонска Каменица 190, активни 17
Пехчево 183, активни 10
Дојран 84, активни 6

фото: Архива