Денеска 913 нови случаи на ковид-19, од нив најмногу во Скопје 440, починати се 16 лица

Во последните 24 часа се направени 3.707 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 440
-Прилеп 64
-Кавадарци 50
-Куманово 45
-Тетово 35
-Гевгелија 33
-Неготино 31
-Гостивар 29
-Охрид 26
-Велес и Битола по 24
-Струмица 21
-Крушево 11
-Кочани и Крива Паланка по 10
-Ресен 7
-Струга и Свети Николе по 6
-Кичево и Демир Капија по 5
-Штип, Радовиш, Богданци и Демир Хисар по 4
-Делчево, Берово и Валандово по 3
-Дојран 2
-Пробиштип, Виница, Македонски Брод и Пехчево по 1
Починати се 16 лица, по 7 пациенти од Прилеп (87г, 82г, 75г, 74г, 70г, 66г, 63г), 6 пациенти од Скопје (83г, 75г, 72г, 69г, 66г, 54г) и по еден пациент од Гостивар (87г), Гевгелија (71г) и Крушево (40г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 351 оздравени пациенти од:
-Скопје 173
-Охрид 37
-Прилеп 28
-Кавадарци 16
-Велес и Струмица по 12
-Куманово 11
-Неготино 9
-Тетово и Гевгелија по 8
-Струга 7
-Кочани 5
-Штип и Битола по 4
-Крива Паланка и Берово по 3
Виница, Богданци, Кратово и Демир Капија по 2
-Гостивар, Делчево и Валандово по 1
Досега во земјата се направени вкупно 551.917 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 109.262 , бројката на оздравени пациенти е 96.173, на починати е 3.244, а бројот на активни случаи изнесува 9.845 .
фото: ФБ Венко Филипче