Денеска регисрирани нови 15 починати и 37 заразени со коронавирус

Денеска се регистрирани 37 нови случаи на Ковид 19. Вкупната бројка на дијагностицирани е 155.063 Оздравени се 69 пациенти, а починати се 15 лица.

Во последните 24 часа се направени 3.143 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 20, Кичево – 4, Велес – 3, Тетово и Виница – по 2, Куманово, Струмица, Кочани, Свети Николе, Радовиш и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани се 69 оздравени пациенти од: Битола – 15, Скопје – 13, Струга – 6, Кичево – 5, Куманово – 4, Охрид – 3, Виница, Свети Николе, Гостивар, Кавадарци, Гевгелија и Ресен – по 2, Велес, Тетово, Струмица, Кочани, Радовиш, Македонска Каменица, Прилеп, Неготино, Делчево, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 15 починати лица: 3 лица од Битола (70г, 71г и 79г), по 2 лица од Скопје (64г и 75г), Куманово (61г и 78г), Тетово (58г и 60г) и Прилеп (63г и 69г) и по едно лице од Струга (83г), Гостивар (66г), Велес (73г) и Штип (60г).

Од пријавените, 3 лица се починати во домашни, а останатите 12 во болнички услови.

Направени се 3.143 тестови преку: ИЈЗ-513, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово – 16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-15, Институт за микробиологија–80, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-250, Авицена-284, Биотек-376, Систина-234, лабораторија Лаор-679, Синлаб-23, Ремедика-46, Плодност–78, Генеа–87, Никоб лаб-2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 282.

Досега во земјата се направени вкупно 776.674 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.063, бројката на оздравени пациенти е 146.869, на починати е 5.311, а бројот на активни случаи изнесува 2.883.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68412, Активни 1149
Куманово 8805, Активни 272
Прилеп 8283, Активни 125
Тетово 7203, Активни 108
Битола 6286, Активни 191
Велес 5467, Активни 73
Гостивар 5164, Активни 48
Кавадарци 5150, Активни 38
Охрид 4994, Активни 186
Штип 4956, Активни 52
Струмица 4106, Активни 78
Струга 2979, Активни 65
Кочани 2785, Активни 51
Кичево 2550, Активни 76
Гевгелија 2190, Активни 25
Неготино 2182, Активни 22
Свети Николе 1522, Активни 36
Ресен 1233, Активни 33
Крива Паланка 1219, Активни 7
Радовиш 1150, Активни 59
Берово 1027, Активни 4
Делчево 971, Активни 27
Дебар 939, Активни 6
Виница 881, Активни 50
Пробиштип 789, Активни 14
Валандово 665, Активни 5
Богданци 493, Активни 3
Крушево 489, Активни 23
Демир Хисар 397, Активни 19
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 373, Активни 21
Македонски Брод 358, Активни 2
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 14
Дојран 132, Активни 0

фото: Архива