Денеска се потврдени 127 нови случаи на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-67, Куманово-1, Дебар-1, Штип-33, Тетово-10, Струга-5, Охрид-6, Кочани-2, Пробиштип-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 7 оздравени пациенти, во: Скопје-4, Тетово-2, Гостивар-1. Починати се 3 лица.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово на 70 години, хоспитализиран на 4 јуни и двајца од Скопје, пациент на возраст од 62 години, хоспитализиран од 5 јуни и пациент на возраст од 78 години, хоспитализиран на 2 јуни.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3152, бројката на оздравени пациенти е 1653, на починати е 156, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1343. По завршени епидемиолошки анкети, еден од позитивните случаи вчера регистриран во Куманово е од Скопје. Согласно тоа последната дистрибуција по градови е следна:
•       Скопје 1332, активни 720
•       Куманово 556, активни 139
•       Дебар 53, активни 2
•       Штип 207, активни 169
•       Прилеп 218, активни 27
•       Тетово 291, активни 127
•       Струга 103, активни 30
•       Велес 144, активни 30
•       Битола 30, активни 3
•       Охрид 37, активни 20
•       Кавадарци 6, активни 1
•       Гостивар 50, активни 28
•       Гевгелија 6, активни 2
•       Струмица 5, активни 2
•       Крива Паланка 7, активни 1
•       Радовиш 4, активни 0
•       Крушево 3, активни 0
•       Кочани 53, активни 22
•       Пробиштип 7, активни 5
•       Демир Хисар 1, активни 0
•       Македонски Брод 2, активни 0
•       Пехчево 3, активни 0
•       Берово 2, активни 1
•       Валандово 3, активни 2
•       Виница 3, активни 1
•       Делчево 1, активни 0
•       Кратово 3, активни 1
•       Свети Николе 3, активни 2
•       Кичево 3, активни 1
•       Неготино 16, активни 7 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 702 теста се преку: ИЈЗ –440 , ЦЈЗ Скопје-24 , Авицена –0 , Биотек – 0, Жан Митрев (Филип Втори) –91 , Систина со PCR метода –66  и МАНУ -81 .  Досега во земјата се направени вкупно 37027 тестирања на ковид -19.
Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 28 теста се во рамките на скринингот во градинки во Кочани, нема позитивни на ковид-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 71 пациент. На кислородна поддршка се 39 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, а вкупно хоспитализирани 42 пациенти. На респираторна машина се 8, a со потешка клиничка слика се уште 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 13 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 24 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 39 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

По општини активни случаи во Скопје заклучно со вчера
•       Чаир- 168
•       Центар – 64
•       Бутел   – 63
•       Гази Баба-58
•       Аеродром- 57
•       Сарај- 55
•       Карпош- 45
•       Кисела Вода- 35
•       Арачиново- 23
•       Студеничани- 19
•       Илинден- 18
•       Ѓорче Петров- 18
•       Шуто Оризари- 17
•       Петровец- 6
•       Чучер Сандево- 3
•       Сопиште- 2
•       Странец -2

фото: Архива