Денеска се регистрирани 45 нови случаи на ковид 19, починаа 7 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-10, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-5, Гостивар-4, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-9, Пробиштип-1, Берово-5, Делчево-1, Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациенти од: Скопје-24, Куманово-8, Дебар-4, Штип-1, Прилеп-6, Тетово-2, Струга-1, Битола-1, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-5, Крива Паланка-7, Радовиш-2, Кочани-2, Пробиштип-1, Пехчево-7, Виница-4, Свети Николе-1.

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струмица (52 и 62г), еден од Дебар (54г), пациентка од Штип (53г), пациентка од Прилеп (66г), пациент од Кочани (66г) и еден пациент од Свети Николе (23г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16780, бројката на оздравени пациенти е 13949, на починати е 700, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2131. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6585, активни 584

• Куманово 1698, активни 207

• Дебар 276, активни 36

• Штип 1232, активни 63

• Прилеп 618, активни 131

• Тетово 1381, активни 173

• Струга 647, активни 62

• Велес 309, активни 36

• Битола 272, активни 65

• Охрид 405, активни 47

• Кавадарци 215, активни 33

• Гостивар 907, активни 110

• Гевгелија 107, активни 60 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 175, активни 106

• Крива Паланка 96, активни 31

• Радовиш 71, активни 23

• Крушево 20, активни 3

• Кочани 264, активни 104

• Пробиштип 104, активни 22

• Демир Хисар 61, активни 2

• Македонски Брод 91, активни 12

• Пехчево 42, активни 11

• Берово 84, активни 26

• Валандово 17, активни 8

• Виница 98, активни 24

• Делчево 145, активни 76 (30 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 24, активни 4

• Свети Николе 316, активни 19

• Кичево 311, активни 38

• Ресен 160, активни 13

• Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 552 теста се преку: ИЈЗ-199, ЦЈЗ Скопје-26, Авицена-0,  Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Систина со PCR метода -128, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-1, ГАК-17, Синлаб-69, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 176.017 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 77 пациенти. На кислородна поддршка се 41 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2, а вкупно хоспитализирани се 35 пациенти. Нема пациенти на респиратор.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 20, а во болницата во Штип се 39 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 150, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 63

• Гази Баба – 74

• Аеродром – 86

• Карпош – 70

• Центар – 78

• Кисела Вода – 52

• Ѓорче Петров – 38

• Бутел – 33

• Шуто Оризари – 17

• Студеничани – 11

• Сарај – 16

• Арачиново – 9

• Илинден – 15

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 3

• Петровец – 6

• Зелениково – 2

• Странец – 6

• Нераспределен-2