Најголема дневна бројка на починати лица – дури 30 и нови 947 нови случаи на Ковид 19 денеска

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-530, Куманово-30, Дебар-3, Штип-15, Прилеп-38, Тетово-54, Струга-18, Велес-22, Битола-43, Охрид-43, Кавадарци-8, Гостивар-25, Гевгелија-3, Струмица-23, Крива Паланка-4, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-3, Пробиштип-8, Демир Хисар-4, Македонски Брод-5, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-2, Виница-1, Делчево-5, Кратово-4, Свети Николе-8, Кичево-25, Ресен-8, Неготино-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од: Скопје-301, Куманово-45, Штип-13, Прилеп-34, Тетово-51, Струга-4, Велес-29, Битола-16, Охрид-24, Кавадарци-23, Гостивар-20, Гевгелија-13, Струмица-40, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-8, Македонски Брод-1, Берово-4, Валандово-2, Виница-4, Кратово-5, Свети Николе-5, Кичево-11, Ресен-7, Неготино-1.

Починати се 30 лица, шест пациенти од Скопје (57, 66, 80, 64, 54 и 68г), пет од Куманово (58, 64, 67, 68 и 78г), еден пациент од Штип (67г), тројца од Прилеп (58, 57 и 72г), пет од Тетово (83, 60, 62, 69 и 58г), еден пациент од Битола (78г), пет од Кавадарци (73, 74, 70, 77 и 70г), еден од Гостивар (67г), двајца од Радовиш (71 и 68г) и еден пациент од Кочани (52г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 41222, бројката на оздравени пациенти е 24920, на починати е 1186, а бројот на активни случаи изнесува 15116. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 18060, активни 7037
• Куманово 2730, активни 660
• Дебар 386, активни 75
• Штип 1979, активни 419
• Прилеп 1852, активни 762
• Тетово 2837, активни 926
• Струга 958, активни 193
• Велес 1211, активни 672
• Битола 1097, активни 544
• Охрид 1002, активни 410
• Кавадарци 752, активни 339
• Гостивар 1528, активни 430
• Гевгелија 495, активни 199 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 85 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1244, активни 625
• Крива Паланка 297, активни 92
• Радовиш 316, активни 118
• Крушево 49, активни 24
• Кочани 905, активни 278
• Пробиштип 271, активни 96
• Демир Хисар 117, активни 45
• Македонски Брод 119, активни 17
• Пехчево 64, активни 5
• Берово 258, активни 73
• Валандово 122, активни 35
• Виница 239, активни 116
• Делчево 327, активни 170 (86 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 101, активни 61
• Свети Николе 561, активни 125
• Кичево 784, активни 311
• Ресен 300, активни 93
• Неготино 261, активни 166 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3042 теста се преку: ИЈЗ-613, ЦЈЗ Скопје-70, Авицена-378, Биотек-378, МАНУ -304, Жан Митрев (Филип Втори) -304, Систина со PCR метода -436, лабораторија Лаор –77, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-81, Инфективна клиника-11, ГАК-0, Синлаб-75, Ремедика-45, лабораторија болница Козле-32, Здравствен дом Скопје (рапид тест) -221, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 275.934 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника примен се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 161 пациенти. На кислородна поддршка се 132 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 деца и 29 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19.

Во ГОБ „8 Септември“ има 9 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 6 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 54 пациенти, на клиниката за неврологија 20 пациенти, на кожната клиника 18 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 75, а во болницата во Штип се 57 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 508 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 424
• Гази Баба – 964
• Аеродром -1097
• Карпош – 945
• Центар – 918
• Кисела Вода – 860
• Ѓорче Петров – 567
• Бутел – 380
• Шуто Оризари – 111
• Студеничани – 32
• Сарај – 73
• Арачиново -19
• Илинден – 167
• Сопиште – 56
• Чучер Сандево – 58
• Петровец –65
• Зелениково -39
• Странец – 112
• Нераспределен- 150