Нова црна статитика: Девет починати и 137 заразени

Во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 60
-Куманово 13
-Дебар 5
-Штип 16
-Прилеп 3
-Тетово 7
-Струга 1
-Велес 3
-Битола 5
-Охрид 1
-Гостивар 11
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Виница 1
-Свети Николе 3
-Кичево 5

Починати се 9 лица, тројца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Штип и Струга и двајца од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 103 оздравени пациенти од:

-Скопје 53
-Дебар 3
-Штип 1
-Прилеп 6
-Тетово 7
-Велес 5
-Битола 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 11
-Струмица 1
-Крушево 1
-Кичево 3
-Ресен 9

Досега во земјата се направени вкупно 94092 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9934, бројката на оздравени пациенти е 5357, на починати е 460, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4117.