Нови 162 случаи на ковид 19 денеска, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-14, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-1, Велес-2, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-3, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Кочани-12, Пробиштип-1, Валандово-1, Виница-2, Свети Николе-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 109 оздравени пациенти од: Скопје-24, Куманово-10, Штип-4, Прилеп-11, Тетово-10, Струга-9, Велес-1, Битола-1, Охрид-9, Кавадарци-2, Гостивар-3, Гевгелија-2, Струмица-3, Крива Паланка-1, Кочани-13, Берово-2, Валандово-2, Свети Николе-2.

Во болнички услови се починати 4 лица, тројца пациенти од Скопје (55, 80 и 81г) и еден од Штип (81г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18138, бројката на оздравени пациенти е 15068, на починати е 743, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2327. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 7100, активни 775

• Куманово 1777, активни 184

• Дебар 287, активни 32

• Штип 1262, активни 51

• Прилеп 689, активни 124

• Тетово 1455, активни 149

• Струга 673, активни 42

• Велес 330, активни 33

• Битола 314, активни 67

• Охрид 430, активни 33

• Кавадарци 241, активни 42

• Гостивар 936, активни 86

• Гевгелија 129, активни 41 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 261, активни 156

• Крива Паланка 113, активни 28

• Радовиш 89, активни 25

• Крушево 20, активни 1

• Кочани 375, активни 161

• Пробиштип 116, активни 23

• Демир Хисар 61, активни 2

• Македонски Брод 93, активни 8

• Пехчево 44, активни 3

• Берово 104, активни 30

• Валандово 36, активни 23

• Виница 116, активни 28

• Делчево 163, активни 80 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 25, активни 1

• Свети Николе 353, активни 43

• Кичево 328, активни 34

• Ресен 164, активни 15

• Неготино 54, активни 7 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1350 теста се преку: ИЈЗ-345, ЦЈЗ Скопје-57, Авицена-291,  Биотек-173, МАНУ -141, Жан Митрев (Филип Втори)-124, Систина со PCR метода -108, лабораторија Лаор –23, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-49, Инфективна клиника-3, ГАК-13, Синлаб-12, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 190.127 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка се 41 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  3 деца и 2 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца  и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 30 пациенти. На респиратор е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 172, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 56

• Гази Баба – 88

• Аеродром – 123

• Карпош – 99

• Центар – 118

• Кисела Вода – 96

• Ѓорче Петров – 55

• Бутел – 29

• Шуто Оризари – 17

• Студеничани – 8

• Сарај – 15

• Арачиново – 5

• Илинден – 33

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 6

• Петровец – 5

• Зелениково – 2

• Странец – 10

• Нераспределен-7