Нови 26 случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа се дијагностицирани 26 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 4, Куманово – 11, Прилеп – 3, Тетово -4, Велес – 2, Кочани -1 и Пробиштип -1, соопштува Министерството за здравство.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 854 лица.

Според местото на живеење, досега се регистрирани во:

 Скопје – 316
 Куманово – 211
 Дебар – 49
 Штип-27
 Прилеп –75
 Тетово – 37
 Струга – 43
 Велес – 32
 Битола –9
 Охрид –4
 Кавадарци – 3
 Гостивар –8
 Гевглелија – 4
 Струмица – 2
 Крива Паланка-3
 Радовиш – 4
 Крушево – 3
 Кочани – 22
 Пробиштип – 2

Во изминатото деноноќие направени се 330 теста. Преку ИЈЗ – 317, преку Ветеринарен ф-тет -13, Авицена – 9, Биотек – 24 и Филип Втори (Жан Митрев) – 71. Досега во земјата се направени вкупно 8.552 тестирања на Ковид -19.