Нови 47 лица заразени од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на Ковид-19, од кои: 19 во Скопје, Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, по два во Прилеп, Струмица и Валандово и по еден во Велес и Гостивар.

Регистрирани сe и 14 оздравени пациенти, седуммина од Скопје, Тетово – 5 и по еден од Куманово и Струмица.

Во измнинатите 24 часа не се пријавени смртни случаи.

Направените 3.593 теста се преку: ИЈЗ – 110, ЦЈЗ Скопје – 66, ЦЈЗ Битола – 59, ЦЈЗ Прилеп – 28, ЦЈЗ Тетово – 29, ЦЈЗ Куманово – 31, УК Пулмологија со алергологија – 8, ГОБ „8 Септември“ – 16, Институт за микробиологија – 21, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 61, „Авицена“ – 207, „Биотек“ – 105, „Систина“ – 62, лабораторија „Лаор“ – 306, „Синлаб“ – 119, „Ремедика“ – 10, „Плодност“ – 31, „Генеа“ – 7, „Никоб лаб“ – 500, „ВФВ медикал“ – 23, „Ели медика“ – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.792.

Досега во земјата се направени вкупно 963.049 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 156.171, бројката на оздравени пациенти е 150.321, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 359.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.842, Активни 130
Куманово 8.923, Активни 41
Прилеп 8.337, Активни 9
Тетово 7.402, Активни 100
Битола 6.315, Активни 5
Велес 5.479, Активни 5
Гостивар 5.210, Активни 22
Кавадарци 5.156, Активни 1
Охрид 5.025, Активни 6
Штип 4.964, Активни 3
Струмица 4.132, Активни 6
Струга 2.986, Активни 5
Кочани 2.796, Активни 4
Кичево 2.609, Активни 10
Гевгелија 2.196, Активни 1
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.526, Активни 1
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.162, Активни 1
Берово 1.032, Активни 0
Делчево 974, Активни 1
Дебар 949, Активни 5
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 670, Активни 3
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0