Починати 24 лица и нови 999 случаи на Ковид 19 денеска

Во последните 24 часа се направени 3.627 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 539, Прилеп и Битола – по 44, Куманово – 41, Охрид – 38, Кавадарци – 34, Велес – 25, Гевгелија – 23, Тетово – 22, Неготино – 21, Кочани – 20, Крива Паланка – 19, Гостивар – 16, Штип – 15, Струга – 10, од Струмица, Кичево, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 8, од Ресен и Делчево – по 7 лица, Берово – 6, Демир Капија – 5, по 4 лица од Свети Николе, Радовиш и Пехчево, од Демир Хисар и Виница – по 3, Кратово – 2, од Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 543 оздравени пациенти од:
Скопје – 240, Охрид – 52, Прилеп – 38, Тетово – 27, Велес, Гевгелија и Струга – по 24, Куманово – 17, Струмица и Битола – по 14, Гостивар – 12, Кочани – 8, Крива Паланка, Пробиштип и Дебар – по 5, Кичево, Крушево и Делчево – по 4, Ресен, Свети Николе и Кратово – по 3, од Штип, Берово, Виница, Демир Хисар и Богданци – по 2, од Неготино, Валандово и Радовиш по 1 лице.

Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 46 – 80 години и тоа: 5 пациенти од Прилеп, од Скопје – 4, од Кавадарци – 3, по 2 починати лица од Гевгелија, Гостивар, Кочани и Дебар, по едно починато лице од Куманово, Битола, Штип и Неготино. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.627 тестови преку: ИЈЗ-467, ЦЈЗ Скопје-99, Авицена-387, Биотек-344, Жан Митрев (Филип Втори)-201, Систина-330, лабораторија Лаор–176, Судска медицина-18, ЦЈЗ Битола-88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Синлаб-97, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.360, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0.

Досега во земјата се направени вкупно 571.068 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 113.929, бројката на оздравени пациенти е 98.676, на починати е 3.364, а бројот на активни случаи изнесува 11.889.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 50464, активни 5941
Прилеп 6166, активни 805
Куманово 6030, активни 418
Тетово 5817, активни 359
Гостивар 4089, активни 292
Кавадарци 3906, активни 638
Штип 3844, активни 191
Велес 3782, активни 314
Битола 3754, активни 321
Охрид 3621, активни 455
Струмица 2929, активни 205
Струга 2530, активни 161
Кочани 1991, активни 150
Кичево 1835, активни 57
Неготино 1618, активни 403
Гевгелија 1515, активни 297
Свети Николе 1153, активни 41
Крива Паланка 981, активни 133
Ресен 894, активни 96
Дебар 806, активни 12
Радовиш 784, активни 42
Делчево 771, активни 49
Берово 713, активни 66
Пробиштип 597, активни 46
Виница 542, активни 23
Валандово 417, активни 45
Крушево 381, активни 113
Богданци 346, активни 65
Кратово 303, активни 23
Демир Хисар 303, активни 41
Демир Капија 291, активни 58
Македонски Брод 261, активни 9
Пехчево 200, активни 13
Македонска Каменица 194, активни 2
Дојран 101, активни 5

 

фото: Архива