Повторно зголемување за 50 отсто: 219 нововозаболени од корона, четири починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 229 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје и Тетово – по 65, Куманово – 20, Гостивар – 19, Струмица – 7, Кичево – 6, Битола, Струга, Берово и Виница – по 4, Прилеп и Кочани – по 3, Велес, Кавадарци, Штип, Радовиш и Дебар – по 2, Охрид, Ресен, Македонска Каменица, Македонски Брод  и Пехчево – по 1.
Регистрирани сe 30 оздравени пациенти од: Скопје – 9, Тетово – 8, Гостивар – 3, Куманово – 2, Прилеп, Струмица, Кочани, Кичево, Гевгелија, Радовиш, Делчево и Валандово – по 1.
Пријавени се четири починати лица : две лица од  Скопје (61г и 66г) и едно лице од  Тетово  (76г) и Кичево (76г)  починати во болнички услови.
Направени се 4.713 тестови преку: ИЈЗ-143, ЦЈЗ Скопје-43, ЦЈЗ Битола-75, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–72, ЦЈЗ Куманово–47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-8, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 7, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–41, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Авицена-208, Биотек-138, Систина-115, лабораторија Лаор-636, Синлаб-80, Ремедика-12, Плодност–30, Генеа–3, Никоб лаб-811, ВФВ Медикал-54, Ели Медика-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.999.
Досега во земјата се направени вкупно 999.203 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.926 бројката на оздравени пациенти е 150.470, на починати е 5.501, а бројот на активни случаи изнесува 955.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) , Активни случаи (вкупно)
Скопје 69044, Активни 275
Куманово 8991, Активни 90
Прилеп 8346, Активни 16
Тетово 7629, Активни 285
Битола 6348, Активни 38
Велес 5481, Активни 5
Гостивар 5280, Активни 84
Кавадарци 5162, Активни 6
Охрид 5032, Активни 11
Штип 4972, Активни 8
Струмица 4157, Активни 27
Струга 2995, Активни 12
Кочани 2807, Активни 11
Кичево 2631, Активни 23
Гевгелија 2197, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1528, Активни 3
Ресен 1235, Активни 1
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1167, Активни 5
Берово 1041, Активни 9
Делчево 974, Активни 0
Дебар 973, Активни 29
Виница 890, Активни 4
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 674, Активни 6
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 360, Активни 1
Пехчево 273, Активни 4
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0