Регистрирани 6 починати и 29 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.856 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на Ковид-19 од Скопје – 8, Куманово – 3, Прилеп, Тетово, Битола, Гостивар, Охрид, Виница и Кратово по 2 и по еден случај од Велес, Радовиш, Делчево и Демир Хисар.

Регистрирани се и 50 оздравени пациенти од Скопје – 39, Куманово, Прилеп и Битола по 2 и по еден од Виница, Кочани, Кичево, Гевгелија и Свети Николе.

Пријавени се вкупно 6 починати лица од Скопје (40г), Куманово (78г), Прилеп (95г), Тетово (54г), Штип (61г) и Струмица (73г). Од пријавените едно лице е починато во домашни, а останатите во болнички услови.

Направени се 3.856 тестови преку: ИЈЗ-345, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово–35, ЦЈЗ Куманово–59, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-5, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–17, МАНУ-64, Жан Митрев (Филип Втори)-206, Авицена-313, Биотек-444, Систина-137, лабораторија Лаор-615, Синлаб-85, Ремедика-84, Плодност–80, Генеа–83, Никоб лаб-168, ВФВ Медикал-80, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 827.

Досега во земјата се направени вкупно 811.693 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 155.407, бројката на оздравени пациенти е 148.960, на починати е 5.448, а бројот на активни случаи изнесува 999.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 68563, Активни 395
Куманово 8843, Активни 109
Прилеп 8309, Активни 56
Тетово 7219, Активни 43
Битола 6298, Активни 51
Велес 5469, Активни 11
Гостивар 5179, Активни 28
Кавадарци 5153, Активни 8
Охрид 5008, Активни 53
Штип 4959, Активни 15
Струмица 4111, Активни 36
Струга 2981, Активни 23
Кочани 2789, Активни 12
Кичево 2568, Активни 40
Гевгелија 2194, Активни 9
Неготино 2184, Активни 8
Свети Николе 1523, Активни 9
Ресен 1234, Активни 9
Крива Паланка 1219, Активни 3
Радовиш 1160, Активни 23
Берово 1029, Активни 2
Делчево 972, Активни 10
Дебар 940, Активни 1
Виница 884, Активни 19
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 2
Крушево 490, Активни 4
Демир Хисар 400, Активни 6
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 376, Активни 9
Македонски Брод 359 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 3
Дојран 132, Активни 0

 

фото: Архива