ИСХРАНА ЗА ВРЕМЕ НА ОПОРАВУВАЊЕ ПО ИНФЕКЦИЈАТА САРС-КОВ-2

Korean food, Kim Bap - Steamed rice with vegetables in seaweed.

Урамнотежената исхрана е важна за здравјето, стимулацијата на имунолошкиот систем и благосостојбата, што е уште поважно за време на пандемијата САРС-КоВ-2. Клучот  е разновидна исхрана, која се состои од најосновните  намирници,  кои мора да му ги обезбедиме на телото,  за да може нашиот имунолошки систем нормално да функционира. Адекватен внес на протеини, омега-3 масти, минерали и витамини е особено важен.  Експертите подготвија и неколку совети за оние кои веќе се заразени со новиот корона вирус. Бидејќи често се среќаваат со различни проблеми поврзани со исхраната, особено во делот на варење или недостаток на апетит.

асс. д-р. Евген Бенедик, предавач по клиничка исхрана и диететика на Факултетот за биотехнологија на Универзитетот во Љубљана и клинички диететичар во Детската клиника на Универзитетскиот клинички центар во Љубљана истакнува: „Ако сте биле заразени со вирусот САРС-КоВ-2, ова може да влијае на вашиот апетит, губење на чувството за мирис и вкус, тешкотии при голтање храна и пијалоци и чувство на гадење. Затоа, инфекцијата со SARS-CoV-2 често влијае на видот и количината на консумирана храна, што може да доведе до значително губење на тежината. Во време на болест, исхраната е уште поважна и игра важна улога во закрепнувањето. Кога нашето тело се бори со инфекција, се зголемува потребата за енергија, протеини и течности, како и други важни хранливи материи како што се витамини и минерали. Обидете се да одржите слична тежина на тежината пред инфекцијата, без оглед на вашиот моментален нутритивен статус. Многу пациенти губат тежина за време на инфекцијата, а со тоа ја губат мускулната маса, што го комплицира или го продолжува времето на закрепнување“.

д-р. Бенедик ги истакнува клучните совети како да се ограничи  губењето килограми и губењето на мускулната маса: „Обидете се да јадете на секои 2-3 часа, креирајте распоред за оброци, не прескокнувајте оброци, дури и ако немате апетит. Растојанието помеѓу последниот вечерен оброк и првиот утрински оброк треба да биде помал од 12 часа. Обезбедете доволен внес на зеленчук и овошје, вкупно најмалку пет различни порции дневно; три порции зеленчук и две порции овошје“.

Доста често, пациентите го губат чувството за мирис и вкус, што влијае на нивниот апетит. Во тоа време се препорачува да се јаде храна со различна текстура (крцкава, кремаста и сл.). Ако брзо се чувствувате сити, обидете се прво да јадете протеинска храна со оброкот. Ако имате потешкотии со голтањето, прилагодете ја текстурата на оброците, јадете помека храна (чорби, јогурти, пудинзи, кашички и сл.). Оброците треба да бидат колку што е можно повеќе енергетски густи, да вклучуваат храна која содржи многу протеини во секој оброк:

• Во чорби, супи, сосови, салати и сл. додадете повеќе месо, риба и мешунки од вообичаеното.
• Уживајте во полномасно млеко (3,5% млечни масти) и млечни производи.
• Уживајте во грчки јогурт наместо обичен.
• Во смути, кашички, пудинзи и сл. додадете јогурт, урда, обезмастено млеко во прав или протеин од сурутка.
• Уживајте во грицките како сирење, урда, јаткасти плодови, путер од кикирики итн.
• Збогатете ги оброците со енергија со додавање на масти (растителни масла, путер, павлака и сл.).

асс. д-р. Евген Бенедик вели: „Доколку и покрај горенаведените совети забележите намалување на телесната тежина, можете да пробате разни високоенергетски и протеински пијалоци или таканаречени терапевтски намирници, кои ги има во аптеките и специјализираните продавници. Исто така, важно е да се грижите за доволен внес на течности, дури и ако не сте жедни. Ако ви се гади, пијте во голтки, 50-100 мл на секои 15 минути“.