Пожар во Ковид одделение во Русија, има загинати

Две лица загинаа во денешниот пожар што изби во одделение за реанимација за пациенти со Ковид-19 во рускиот град Астрахан.

Огнот за кратко време бил изгаснат од пожарникарите.

Автоматскиот противпожарен систем не се вклучил.

Обвинителството отвори истрага за пожарот.