Потврдени првите два случаja на омикрон во Унгарија

Првите два случаja на коронавирус од сојот омикрон се пријавени во Унгарија, објави денеска генералниот хирург Сесилија Милер, додавајќи дека видот делта сè уште е доминантен кај повеќето заразени со коронавирус.

Според податоците објавени на веб-страницата на унгарската влада, во текот на викендот од последиците на коронавирусот починале 455 пациенти, а регистрирани се 16.017 нови случаи.

Од почетокот на пандемијата, во Унгарија се регистрирани 1.198.939 случаи на коронавирус, додека од оваа инфекција починале 36.884 лица.