Ужасна статистика: 20 починати, 393 нови случаи на КОВИД-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.974 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 187, Куманово – 34, Велес – 30, Штип – 21, Прилеп – 14, Охрид и Струмица – по 11, Крива Паланка – 10, Тетово и Кичево – по 8, Битола, Кавадарци и Пробиштип – по 7, Кочани – 6, Виница – 5, Гевгелија, Радовиш, Берово и Македонска Каменица – по 4, Ресен и Богданци – по 3, Кратово – 2, Делчево, Македонски Брод и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 397 оздравени пациенти од: Скопје – 195, Куманово – 44, Велес – 20, Кавадарци – 19, Прилеп – 17, Штип – 13, Кочани – 11, Битола и Охрид – по 10, Кичево и Крива Паланка – по 7, Кратово – 6, Тетово и Радовиш – по 5, Виница и Валандово – по 4, Струмица, Делчево и Пробиштип – по 3, Струга, Гевгелија и Неготино – по 2, Гостивар, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 20 лица: 9 починати лица од Скопје (52г,54г, 54г,69г,75г,80г ,81г,82г и 84г), по 2 починати лица од Куманово (82г и 86г), Струга(56г и 68г) и Велес (69г и 76г), и по едно починато лице од Кавадарци (63г), Гостивар (69г), Кичево (68г), Крива Паланка (70г) и Свети Николе (62г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 21.09.2021 до 02.10.2021 година. Регистрирани се 3 лица од Скопје и 2 лица од Тетово на возраст од 52 до 78 години. Од пријавените лица, 4 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Направени се 2.974 тестови преку: ИЈЗ-261, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-40, ЦЈЗ Тетово–45, ЦЈЗ Куманово-67, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–178, Жан Митрев (Филип Втори)-68, Авицена-123, Биотек-163, Систина-64, лабораторија Лаор-80, Синлаб-7, Ремедика-15, Плодност–24, Генеа-7, Никоб лаб-380, ВФВ Медикал-25, Ели Медика-67, Ројал Медика –13, Спектра-ММ-2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.208.

Досега во земјата се направени вкупно 1.311.162 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 193.846 бројката на оздравени пациенти е 176.278, на починати е 6.783, а бројот на активни случаи изнесува 10.785.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 84467, Активни 5194
Куманово 11620, Активни 949
Тетово 10857, Активни 837
Прилеп 9114, Активни 282
Гостивар 7964, Активни 407
Битола 7150, Активни 242
Велес 6339, Активни 338
Охрид 6002, Активни 300
Кавадарци 5992, Активни 197
Штип 5814, Активни 242
Струмица 5776, Активни 234
Кичево 3997, Активни 351
Струга 3803, Активни 107
Кочани 3322, Активни 165
Гевгелија 2444, Активни 90
Неготино 2323, Активни 33
Свети Николе 1925, Активни 107
Ресен 1546, Активни 74
Радовиш 1538, Активни 74
Крива Паланка 1473, Активни 107
Дебар 1451, Активни 66
Берово 1214, Активни 20
Делчево 1127, Активни 61
Виница 1049, Активни 49
Пробиштип 931, Активни 38
Валандово 825, Активни 17
Кратово 595, Активни 63
Богданци 558, Активни 23
Крушево 529, Активни 20
Македонски Брод 474, Активни 29
Демир Хисар 451, Активни 33
Демир Капија 411, Активни 4
Пехчево 314, Активни 4
Македонска Каменица 311, Активни 27
Дојран 140, Активни 1