12 починаа, 349 нови со корона

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.754 тестирања, а регистрирани се 349 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 166, Куманово – 23, Штип – 22, Прилеп – 18, Битола – 17, Кочани – 16, Кавадарци – 13, Тетово – 11, Велес и Охрид – по 10, Свети Николе – 9, Неготино – 8, Берово и Пробиштип – по 4, Гевгелија и Демир Хисар – по 3, Струмица, Кичево, Крива Паланка и Делчево – по 2, Гостивар, Струга, Ресен и Виница – по 1.
Регистрирани сe 208 оздравени пациент од: Скопје – 90, Охрид – 37, Куманово – 17, Штип – 13, Велес – 10, Битола – 9, Кавадарци – 7, Крива Паланка – 5, Неготино – 4, Кочани, Свети Николе, Струга и Радовиш – по 3, Пробиштип и Кичево – по 2.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 3 починати лица од Скопје (51г, 64г и 85г), по 2 починати лица од Штип (64г и 75г) и Свети Николе (66г и 82г) и по едно починато лице од Куманово (43г), Битола (60г), Радовиш (75г), Струмица (68г) и Дојран (62г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.754 тестови преку: ИЈЗ-186, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-35,
ЦЈЗ Тетово–45, ЦЈЗ Куманово-39, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–203, Жан Митрев (Филип Втори)-57, Авицена-134, Биотек-116, Систина-32, лабораторија Лаор-161, Синлаб-8, Ремедика-19, Плодност–54, Генеа-2, Никоб лаб-203, ВФВ Медикал-33, Ели Медика-17, Ројал Медика –26, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.280.

Досега во земјата се направени вкупно 1.385.429 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 202.552, бројот на оздравени пациенти е 188.540, на починати е 7.132, а бројот на активни случаи изнесува 6.880.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 88659, Активни 3413
Куманово 12283, Активни 427
Тетово 11025, Активни 153
Прилеп 9496, Активни 297
Гостивар 8005, Активни 27
Битола 7460, Активни 252
Велес 6823, Активни 348
Кавадарци 6316, Активни 254
Охрид 6176, Активни 187
Штип 6183, Активни 223
Струмица 5912, Активни 121
Кичево 4104, Активни 73
Струга 3843, Активни 43
Кочани 3586, Активни 192
Гевгелија 2564, Активни 91
Неготино 2395, Активни 52
Свети Николе 2022, Активни 88
Крива Паланка 1650, Активни 143
Радовиш 1601, Активни 49
Ресен 1595, Активни 51
Дебар 1453, Активни 3
Берово 1256, Активни 39
Делчево 1169, Активни 46
Виница 1092, Активни 38
Пробиштип 1026, Активни 69
Валандово 858, Активни 27
Кратово 650, Активни 33
Богданци 586, Активни 24
Крушево 549, Активни 14
Демир Хисар 494, Активни 43
Македонски Брод 477, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 361, Активни 45
Пехчево 323, Активни 5
Дојран 150, Активни 7