13 лица го загубија животот поради короната, 309 оздравеа, 153 заболеа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.549 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 108, Куманово – 12, Прилеп – 9, Кавадарци – 6, Битола – 5, Крива Паланка – 4, Виница – 2, Струмица, Кичево, Неготино, Свети Николе, Берово, Делчево и Пробиштип – по 1.

Регистрирани сe 309 оздравени пациент од: Скопје – 120, Куманово и Велес – по 26, Кочани – 20, Штип – 18, Кавадарци – 16, Прилеп – 13, Битола – 11, Тетово – 9, Македонска Каменица – 7, Крива Паланка и Свети Николе – по 6, Гостивар – 4,Струмица, Кичево и Берово – по 3,Виница, Неготино, Делчево, Пробиштип, Гевгелија, Валандово и Кратово – по 2, Ресен, Крушево, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица: по 2 починати лица од Прилеп (54 г и 63 г), Кавадарци (49 г и 70 г), и Демир Хисар (74 г и 77 г), по едно починато лице од Скопје (69 г), Кичево (58 г), Битола (61 г), Гевгелија (69 г) и Велес (79 г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени две починати лица со датум на смрт од 22.10.2021 до 30.10.2021. Регистрирани се по едно починато лице од Скопје и Крива Паланка на возраст од 61 до 80 години,од кои еден е починат во болнички услови ,а еден е починат во домашни услови.

Направени се 1.549 тестови преку: ИЈЗ – 31, ЦЈЗ Скопје – 10, ЦЈЗ Битола – 0, ЦЈЗ Прилеп – 0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8 Септември – 0, Институт за микробиологија – 0, Жан Митрев (Филип Втори) – 58, Авицена – 52, Биотек – 77, Систина-57, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност– 0, Генеа – 0, Никоб лаб – 226, ВФВ Медикал – 25, Ели Медика – 28, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 983.

Досега во земјата се направени вкупно 1.386.978 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 202.705, бројот на оздравени пациенти е 188.849, на починати е 7.145, а бројот на активни случаи изнесува 6.711.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 88767, Активни 3399
Куманово 12295, Активни 413
Тетово 11025, Активни 144
Прилеп 9505, Активни 291
Гостивар 8005, Активни 23
Битола 7465, Активни 245
Велес 6823, Активни 321
Кавадарци 6322, Активни 242
Охрид 6176, Активни 187
Штип 6183, Активни 205
Струмица 5913, Активни 119
Кичево 4105, Активни 70
Струга 3843, Активни 43
Кочани 3586, Активни 172
Гевгелија 2564, Активни 88
Неготино 2396, Активни 51
Свети Николе 2023, Активни 83
Крива Паланка 1654, Активни 140
Радовиш 1601, Активни 49
Ресен 1595, Активни 50
Дебар 1453, Активни 3
Берово 1257, Активни 37
Делчево 1170, Активни 45
Виница 1094, Активни 38
Пробиштип 1027, Активни 68
Валандово 858, Активни 25
Кратово 650, Активни 31
Богданци 586 24
Крушево 549, Активни 13
Демир Хисар 494, Активни 40
Македонски Брод 477, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 361, Активни 38
Пехчево 323, Активни 4
Дојран 150, Активни 7