13 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.543 тестирања, а регистрирани се 335 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 179, Прилеп – 31, Битола – 16, Кавадарци – 15, Ресен – 12, Велес и Охрид по 10, Куманово и Гевгелија по 8, Валандово – 7, Тетово, Кичево и Радовиш по 5, Штип – 4, Неготино – 3, Гостивар, Кочани, Делчево, Демир Хисар и Крушево по 2 и по еден заразен во Струмица, Струга, Свети Николе, Крива Паланка, Кратово, Богданци и Македонски Брод.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 8 смртни случаи: 3 лица од Скопје (68, 72 и 74 години) и по едно починато лице од Битола (55), Крушево (68), Куманово (61), Прилеп (75) и од Охрид (78). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се дополнителни 5 смртни случаи во периодот од 26 ноември до 16 декември. Починатите се од Кочани, Куманово, Скопје, Берово и од Пехчево на возраст од 66 до 87 години. Сите пријавени лица се починати во домашни услови.

Во изминатото деноноќие регистрирани сe и 515 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 253, Битола – 33, Охрид – 26, Прилеп – 25, Делчево – 20, Куманово – 19, Берово – 17, Велес и Струмица по 14, Кавадарци – 13, Штип – 11, Радовиш – 8, Кочани – 7, Тетово, Кичево, Гевгелија и Ресен по 6, Богданци – 5, Македонска Каменица – 4, Кратово, Крушево и Пехчево по 3, Струга, Неготино, Крива Паланка, Демир Хисар и Македонски Брод по 2 и по еден оздравен од Виница, Пробиштип и Дојран.

Направените 3.543 теста се преку: ИЈЗ – 355, ЦЈЗ Скопје – 62, ЦЈЗ Битола – 79, ЦЈЗ Прилеп – 42, ЦЈЗ Тетово – 4, ЦЈЗ Куманово – 65, УК Пулмологија со алергологија – 3, Институт за микробиологија – 5, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 86, „Авицена“ – 154, „Биотек“ – 234, „Систина“ – 85, лабораторија „Лаор“ – 101, „Синлаб“ – 33, „Ремедика“ – 27, „Плодност“ – 55, „Генеа“ – 17, „Никоб лаб“ – 331, „ВФВ медикал“ – 60, „Ели медика“ – 66, „Ројал медика“ – 24, „Спектра-ММ“ – 21, „Рапид лаб“ – 7, „Жан Митрев Струмица“ – 16, „Нова лаб дијагностика“ – 5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.606.

Досега во земјата се направени вкупно 1.555.273 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 221.744, бројот на оздравени пациенти е 208.724, на починати е 7.838, а бројот на активни случаи изнесува 5.182.