14 починати и 353 новозаразени од коронавирус

Почитувани,

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.162 тестирања, а регистрирани се 353 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 174, Прилеп – 42, Битола – 27, Кавадарци – 22, Куманово и Велес – по 13, Валандово – 9, Охрид – 8, Кичево, Гевгелија и Неготино – по 6, Тетово – 5, Кочани – 4, Свети Николе и Радовиш – по 3, Штип, Струмица, Крива Паланка и Богданци – по 2, Гостивар, Делчево, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 450 оздравени пациенти од: Скопје – 235, Битола – 39, Прилеп и Куманово – по 26, Охрид – 20, Кавадарци – 15, Струмица – 13, Кочани – 11, Велес, Берово и Демир Хисар – по 7, Радовиш и Штип – по 6, Гевгелија, Крива Паланка и Кратово – по 4, Тетово – 3, Кичево, Свети Николе, Делчево, Струга, Ресен, Виница и Пробиштип – по 2, Валандово, Неготино и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 3 починати лица од Скопје (67г, 87г и 91г) и по едно починато лице од Кавадарци (62г), Кочани (69), Куманово (75г), Струмица (78г), Тетово (78г), Велес (80г) и Охрид (80г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 19.11-07.12.2021 година. Починатите лица се од Гевгелија (1), Скопје (1), Кочани (1) и Дојран (1). Починатите лица се на возраст од 71г до 88г. Од пријавените починати лица, 3 се починати во домашни, а едно лице во болнички услови.

Направени се 3.162 тестови преку: ИЈЗ-296, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–12, ЦЈЗ Куманово-66, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–1, Жан Митрев (Филип Втори)-69, Авицена-160, Биотек-159, Систина-76, лабораторија Лаор-132, Синлаб-32, Ремедика-25, Плодност–43, Генеа-10, Никоб лаб-283, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-68, Ројал Медика–35, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–15, Нова Лаб Дијагностика–2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.361.

Досега во земјата се направени вкупно 1.507.103 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 219.843, бројот на оздравени пациенти е 206.661, на починати е 7.754, а бројот на активни случаи изнесува 5.428.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 96308, Активни 2650
Куманово 13018, Активни 156
Тетово 11379, Активни 86
Прилеп 10506, Активни 352
Битола 8987, Активни 445
Гостивар 8082, Активни 22
Велес 7411, Активни 176
Кавадарци 7212, Активни 257
Штип 6657, Активни 95
Охрид 6611, Активни 209
Струмица 6187, Активни 110
Кичево 4261, Активни 61
Кочани 4065, Активни 91
Струга 3915, Активни 27
Гевгелија 2846, Активни 81
Неготино 2600, Активни 50
Свети Николе 2138, Активни 42
Крива Паланка 1922, Активни 54
Ресен 1776, Активни 52
Радовиш 1773, Активни 57
Берово 1470, Активни 35
Дебар 1456, Активни 0
Делчево 1440, Активни 80
Виница 1164, Активни 13
Пробиштип 1130, Активни 21
Валандово 977, Активни 41
Кратово 783, Активни 20
Богданци 659, Активни 28
Демир Хисар 624, Активни 40
Крушево 597, Активни 23
Македонски Брод 512, Активни 15
Демир Капија 426, Активни 2
Македонска Каменица 424, Активни 25
Пехчево 355, Активни 6
Дојран 172, Активни 6