Денеска регистрирани 6 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.650 тестирања, а регистрирани се 6 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 5 и Кичево – 1 лице.

Регистрирани се 27 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 17, Тетово – 4, Охрид – 2, Прилеп, Гостивар и Кичево – по 1 лице.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 1.650 теста преку: ИЈЗ – 18, ЦЈЗ Скопје – 0, ЦЈЗ Битола – 0, ЦЈЗ Прилеп – 0, ЦЈЗ Тетово- 0, ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 2, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 0, МАНУ – 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 56, „Авицена“ – 83, „Биотек“ – 153, „Систина“ – 63, лабораторија „Лаор“ – 0, „Синлаб“ – 69, „Ремедика“ – 0, „Плодност“ – 0, „Генеа“ – 0, „Никоб лаб“ – 280, „ВФВ медикал“ – 20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 906.

Досега во земјата се направени вкупно 893.681 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.716, бројката на оздравени пациенти е 150.100, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 130.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.682, активни 54
Куманово 8.882, активни 10
Прилеп 8.327, активни 5
Тетово 7.253, активни 14
Битола 6.309, активни 5
Велес 5.474, активни 2
Гостивар 5.182, активен 1
Кавадарци 5.155, активни 2
Охрид 5.019, активни 9
Штип 4.960, активни 0
Струмица 4.120, активни 6
Струга 2.981, активни 0
Кочани 2.792, активни 0
Кичево 2.600, активни 14
Гевгелија 2.195, активни 0
Неготино 2.184, активни 0
Свети Николе 1.524, активни 0
Ресен 1.234, активни 0
Крива Паланка 1.227, активни 2
Радовиш 1.161, активни 0
Берово 1.032, активни 3
Делчево 973, активни 0
Дебар 942, активен 1
Виница 886, активни 0
Пробиштип 789, активни 0
Валандово 667, активни 0
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активни 0
Демир Хисар 400, активни 0
Демир Капија 396, активни 0
Кратово 377, активен 1
Македонски Брод 359, активни 0
Пехчево 269, активен 1
Македонска Каменица 249, активни 0
Дојран 132, активни 0

фото: Архива