Регистрирани 9 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.743 тестирања, а регистрирани се 9 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 6, Гостивар – 2 и Охрид – 1 лице.

Регистрирани се 10 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 5, Струмица – 3, Крива Паланка и Кичево – по 1 лице.

Не се регистрирани починати пациенти, соопштија од Министерството за здравство.

Направени се 2.743 теста преку: ИЈЗ – 437, ЦЈЗ Скопје – 37, ЦЈЗ Битола – 40, ЦЈЗ Прилеп – 38, ЦЈЗ Тетово – 25, ЦЈЗ Куманово – 23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 6, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ „8 Септември“ – 7, Институт за микробиологија – 21, МАНУ – 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 48, „Авицена“ – 137, „Биотек“ – 143, „Систина“ – 78, лабораторија „Лаор“ – 94, „Синлаб“ – 185, „Ремедика“ – 9, „Плодност“ – 18, „Генеа“ – 12, „Никоб лаб“ – 382, „ВФВ медикал“ – 16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 986.

Досега во земјата се направени вкупно 897.647 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.741, бројката на оздравени пациенти е 150.114, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 141.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.685, активни 50
Куманово 8.884, активни 11
Прилеп 8.328, активни 6
Тетово 7.263, активни 24
Битола 6.309, активни 5
Велес 5.474, активни 2
Гостивар 5.185, активни 4
Кавадарци 5.155, активни 2
Охрид 5.021, активни 11
Штип 4.960, активни 0
Струмица 4.123, активни 6
Струга 2.982, активен 1
Кочани 2.792, активни 0
Кичево 2.600, активни 13
Гевгелија 2.195, активни 0
Неготино 2.184, активни 0
Свети Николе 1.524, активни 0
Ресен 1.234, активни 0
Крива Паланка 1.227, активен 1
Радовиш 1.161, активни 0
Берово 1.032, активни 3
Делчево 973, активни 0
Дебар 942, активен 1
Виница 886, активени 0
Пробиштип 789, активни 0
Валандово 667, активни 0
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активни 0
Демир Хисар 400, активни 0
Демир Капија 396, активни 0
Кратово 377, активни 0
Македонски Брод 359, активни 0
Пехчево 269, активен 1
Македонска Каменица 249, активни 0
Дојран 132, активни 0

фото: Архива