22 починати, 609 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 6.542 тестирања, а регистрирани се 609 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 276, Куманово – 50, Струмица – 36, Штип – 21, Велес – 20, Охрид и Кавадарци – по 18, Гостивар и Битола – 17, Кичево, Струга и Радовиш – по 15, Прилеп – 14, Кочани – 11, Тетово и Берово – по 9, Ресен – 6, Гевгелија, Свети Николе, Дебар, Валандово и Кратово – по 5, Виница – 4, Крива Паланка, Делчево и Пехчево – по 3, Неготино – 2, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 347 оздравени пациенти од: Скопје – 173, Тетово – 25, Куманово – 24, Струмица – 22, Гостивар – 15, Штип – 14, Кичево – 13, Велес – 8, Берово и Делчево – по 6, Кавадарци, Прилеп и Македонска Каменица – по 5, Радовиш, Свети Николе и Пробиштип – по 4, Неготино – 3, Битола, Ресен и Гевгелија – по 2, Крива Паланка, Кочани, Валандово, Кратово и Виница – по 1.
Пријавени се 22 починати лица: 6 починати лица од Скопје (65г, 66г, 73г, 77г, 78г и 81г), 5 починати лица од Струмица (45г, 52г, 64г, 71г и 82г), по 2 починати лица од Прилеп (51г и 82г) и Струга (70г и 80г) и по едно починато лице од Тетово (54г), Гостивар (64г), Берово (72г), Кавадарци (54г), Куманово (46г), Крива Паланка (72г) и Дебар (65г).
Сите пријавени се починати во болнички услови.

Направени се 6.542 тестови преку: ИЈЗ-297, ЦЈЗ Скопје-53, ЦЈЗ Битола-78, ЦЈЗ Прилеп-67, ЦЈЗ Тетово–84, ЦЈЗ Куманово-88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–163, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Авицена-324, Биотек-588, Систина-107, лабораторија Лаор-439, Синлаб-46, Ремедика-42, Плодност–102, Генеа-7, Никоб лаб-853, ВФВ Медикал-145, Ели Медика-182, Ројал Медика –63, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.657.

Досега во земјата се направени вкупно 1.218.501 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.059, бројката на оздравени пациенти е 163.417, на починати е 6.236, а бројот на активни случаи изнесува 13.406.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 79074, Активни 5828
Куманово 10701, Активни 884
Тетово 10639, Активни 1175
Прилеп 8803, Активни 276
Гостивар 7865, Активни 727
Битола 6859, Активни 281
Велес 5906, Активни 243
Охрид 5691, Активни 572
Кавадарци 5614, Активни 198
Струмица 5453, Активни 552
Штип 5429, Активни 221
Кичево 3787, Активни 496
Струга 3714, Активни 631
Кочани 3064, Активни 111
Гевгелија 2326, Активни 74
Неготино 2274, Активни 51
Свети Николе 1769, Активни 122
Ресен 1464, Активни 108
Дебар 1429, Активни 212
Радовиш 1418, Активни 111
Крива Паланка 1319, Активни 64
Берово 1177, Активни 60
Делчево 1095, Активни 81
Виница 986, Активни 44
Пробиштип 876, Активни 51
Валандово 768, Активни 37
Богданци 539, Активни 31
Крушево 518, Активни 20
Кратово 501, Активни 57
Македонски Брод 450, Активни 40
Демир Хисар 418, Активни 11
Демир Капија 404, Активни 3
Пехчево 307, Активни 11
Македонска Каменица 284, Активни 20
Дојран 138, Активни 3