23 Починати и нови 659 случаи на Ковид 19 денеска во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1715 тестирања, а регистрирани се 659 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-248, Куманово-18, Дебар-1, Штип-8, Прилеп-33, Тетово-40, Струга-39, Велес-33, Битола-46, Охрид-47, Кавадарци-14, Гостивар-21, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Кочани-14, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-11, Валандово-1, Виница-11, Делчево-5, Свети Николе-17, Кичево-4, Ресен-12, Неготино-21.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 774 оздравени пациенти од: Скопје-331, Куманово-140, Дебар-10, Штип-27, Прилеп-45, Тетово-11, Струга-28, Велес-41, Битола-28, Охрид-33, Гостивар-4, Гевгелија-3, Струмица-6, Крива Паланка-7, Радовиш-1, Кочани-8, Пробиштип-4, Демир Хисар-6, Македонски Брод-3, Валандово-1, Виница-4, Делчево-1, Свети Николе-16, Кичево-11, Ресен-5.

Починати се 23 лица, пет пациенти од Скопје (61, 61, 79, 84 и 68г), двајца од Штип (60 и 69г), четири од Струга (55, 57, 56 и 84г), четири од Битола (67, 59, 79 и 70г), тројца пациенти од Охрид (64, 70 и 65г), еден од Гостивар (72г), еден од Струмица (55г), двајца од Радовиш (73 и 81г), еден од Крушево (63г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 67968, бројката на оздравени пациенти е 43646, на починати е 1924, а бројот на активни случаи изнесува 22398. Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 29449, активни 10767
• Куманово 4010, активни 778
• Дебар 504, активни 128
• Штип 2876, активни 515
• Прилеп 3372, активни 1032
• Тетово 4110, активни 1100
• Струга 1638, активни 490
• Велес 2211, активни 707
• Битола 2419, активни 975
• Охрид 1826, активни 624
• Кавадарци 1452, активни 584
• Гостивар 2841, активни 1121
• Гевгелија 828, активни 277 (63 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 142 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1845, активни 574
• Крива Паланка 483, активни 146
• Радовиш 469, активни 120
• Крушево 143, активни 74
• Кочани 1331, активни 261
• Пробиштип 387, активни 90
• Демир Хисар 211, активни 69
• Македонски Брод 184, активни 40
• Пехчево 108, активни 21
• Берово 423, активни 125
• Валандово 231, активни 66
• Виница 397, активни 139
• Делчево 537, активни 265 (154 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 169, активни 46
• Свети Николе 910, активни 223
• Кичево 1370, активни 451
• Ресен 526, активни 215
• Неготино 708, активни 375 (103 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1715 теста се преку: ИЈЗ-546, ЦЈЗ Скопје-33, Авицена-301, Биотек-215, МАНУ -183, Жан Митрев (Филип Втори)-78, Систина со PCR метода -186, лабораторија Лаор –81, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-43, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-9, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -38, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 348.795 тестирања на Ковид -19.