308 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 2.643 тестирања, а регистрирани се 308 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 155, Охрид – 26, Битола – 21, Струмица – 19, Куманово – 15, Штип – 10, Кавадарци – 8, Прилеп и Велес – по 7, Тетово – 6, Кичево и Богданци – по 5, Кочани, Гевгелија и Свети Николе – по 4, Неготино и Ресен – по 3, Виница – 2, Струга, Делчево, Пробиштип и Демир Хисар – по 1 лице.

Регистрирани сe 246 оздравени пациенти од: Скопје – 110, Битола – 25, Кавадарци и Прилеп – по 17, Куманово и Берово – по 11, Кочани – 10, Велес – 9, Штип – 7, Делчево – 6, Охрид – 5, Гостивар – 4, Свети Николе, Радовиш и Кратово – по 3, Гевгелија – 2, Неготино, Виница и Крушево – по 1 лице.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 3 починати лица од Скопје (64г, 67г и 86г) и по едно починато лице од Кавадарци (80г), Велес (92г), Штип (68г), Охрид (84г) и Струмица (66г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице со датум на смрт 10.12.2021. Регистрираното починато лице е од Кавадарци (1). Починатото лице е на возраст од 86 години. Лицето е починато во болнички услови.

Направени се 2.643 тестови преку: ИЈЗ-235, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–3, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–278, Жан Митрев (Филип Втори)-46, Авицена-107, Биотек-123, Систина-37, лабораторија Лаор-182, Синлаб-11, Ремедика-0, Плодност–37, Генеа-10, Никоб лаб-254, ВФВ Медикал-53, Ели Медика-55, Ројал Медика–30, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 926.

Досега во земјата се направени вкупно 1.502.730 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 219.408, бројот на оздравени пациенти е 205.946, на починати е 7.732, а бројот на активни случаи изнесува 5.730.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 96072, Активни 2784
Куманово 13005, Активни 175
Тетово 11374, Активни 90
Прилеп 10463, Активни 348
Битола 8958, Активни 490
Гостивар 8081, Активни 21
Велес 7396, Активни 174
Кавадарци 7181, Активни 248
Штип 6655, Активни 104
Охрид 6602, Активни 221
Струмица 6185, Активни 124
Кичево 4255, Активни 58
Кочани 4061, Активни 103
Струга 3915, Активни 29
Гевгелија 2836, Активни 78
Неготино 2593, Активни 47
Свети Николе 2135, Активни 41
Крива Паланка 1920, Активни 70
Ресен 1776, Активни 61
Радовиш 1770, Активни 63
Берово 1470, Активни 42
Дебар 1456, Активни 0
Делчево 1440, Активни 88
Виница 1164, Активни 15
Пробиштип 1130, Активни 25
Валандово 967, Активни 42
Кратово 782, Активни 24
Богданци 657, Активни 26
Демир Хисар 624, Активни 49
Крушево 597, Активни 32
Македонски Брод 512, Активни 18
Демир Капија 426, Активни 2
Македонска Каменица 423, Активни 24
Пехчево 355, Активни 7
Дојран 172, Активни 7