37 починати лица од корона, 870 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 5.844 тестирањe, а регистрирани се 870 нови случаи на КОВИД-19, информираат од Министерството за здравство.

Во Скопје има 368 новозаразени, Тетово – 78, Гостивар и Куманово – по 53, Кичево – 40, Струмица – 39, Прилеп – 29, Охрид – 28, Кавадарци– 22, Струга – 20, Битола и Дебар – по 15, Ресен – 13, Свети Николе – 12, Велес и Радовиш – по 11, Делчево – 8, Неготино – 7, Кочани, Гевгелија, Валандово и Кратово – по 5, Крива Паланака, Берово и Виница – по 4, Штип, Пробиштип и Македонска Каменица – по 3. Богданци, Крушево и Македонски Брод – по 2, Демир Хисар – 1.

Регистрирани сe 661 оздравени пациенти од: Скопје – 227, Тетово – 110, Гостивар – 72, Струмица – 64, Кичево – 54, Куманово – 43, Штип – 16, Битола – 15, Радовиш и Дебар – по 11, Кочани – 9, Ресен – 8, Берово и Кратово – по 5, Велес – 4, Свети Николе, Виница и Пробиштип – по 2, Гевгелија – 1.

Пријавени се 37 починати лица: 10 починати лица од Скопје (78г, 73г, 71г, 69г, 69г, 67г, 61г, 56г, 48г, 42г), 8 починати лица од Тетово (85г, 83г, 80г, 78г, 74г, 63г, 62г, 53г ), По 4 починати лица од Куманово (85г, 69г, 57г, 22г ) и Струга (69г, 64г, 63г, 61г ),3 починати лица од Гостивар (81г, 66г, 58г ), 2 починати лица од Кочани (78г, 63г ), и по едно починато лице од Прилеп ( 62г ), Велес ( 35г ), Кавадарци ( 61г ), Струмица ( 79г ), Кичево ( 57г ) и Дебар ( 75г ).
Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 5.844 тестови преку: ИЈЗ-372, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-80, ЦЈЗ Прилеп-63, ЦЈЗ Тетово–118, ЦЈЗ Куманово –88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 19, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–17, Жан Митрев (Филип Втори)-153, Авицена-427, Биотек-467, Систина-175, лабораторија Лаор-445, Синлаб-118, Ремедика-30, Плодност–100, Генеа -12, Никоб лаб-816, ВФВ Медикал-76, Ели Медика-81, Ројал Медика –56, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.073.

Досега во земјата се направени вкупно 1.158.171 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 176.494, бројката на оздравени пациенти е 156.307, на починати е 5.938, а бројот на активни случаи изнесува 14.249.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 76057, Активни 5523
Куманово 10215, Активни 898
Прилеп 8660, Активни 267
Тетово 10288, Активни 1976
Битола 6702, Активни 258
Велес 5759, Активни 220
Гостивар 7610, Активни 1199
Кавадарци 5463, Активни 216
Охрид 5522, Активни 451
Штип 5232, Активни 171
Струмица 5165, Активни 667
Струга 3566, Активни 534
Кочани 2982, Активни 114
Кичево 3588, Активни 601
Гевгелија 2293, Активни 79
Неготино 2239, Активни 49
Свети Николе 1680, Активни 112
Ресен 1400, Активни 123
Крива Паланка 1269, Активни 34
Радовиш 1330, Активни 111
Берово 1123, Активни 27
Делчево 1042, Активни 56
Дебар 1334, Активни 237
Виница 955, Активни 42
Пробиштип 836, Активни 43
Валандово 743, Активни 35
Богданци 524, Активни 30
Крушево 515, Активни 23
Демир Хисар 412, Активни 11
Демир Капија 401, Активни 3
Кратово 459, Активни 59
Македонски Брод 434, Активни 56
Пехчево 293, Активни 5
Македонска Каменица 268, Активни 18
Дојран 135, Активни 1