760 нови случаи на Ковид 19, починати 23 лица

Во последните 24 часа се направени 5.724 тестирањe, а регистрирани се 760 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 325, Куманово – 65, Тетово – 63, Гостивар – 37, Струмица – 31, Кичево – 28, Струга – 26, Охрид, Штип и Дебар – по 24, Кавадарци – 18, Велес – 17, Прилеп , Битола и Радовиш – по 9, Кочани – 8, Неготино и Делчево – по 5,Свети Николе, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица – по 4, Ресен и Берово – по 3, Крива Паланка, Виница, Богданци и Македонски Брод – по 2, Гевгелија, Валандово и Крушево – по 1.
Регистрирани сe 644 оздравени пациенти од:Скопје – 219, Тетово – 94, Гостивар – 81, Куманово – 47, Струмица – 34, Кавадарци – 24, Дебар – 22,Кичево -21,Битола и Ресен – по 12, Велес – 10, Кочани – 9, Радовиш – 7, Прилеп ,Штип и Кратово – по 6, Неготино – 5, Гевгелија, Свети Николе, Берово и Виница – по 4, Валандаво ,Македонски Брод и Пехчево – по 2, Охрид, Струга,Крива Паланка , Делчево ,Богданци ,Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 23 починати лица: 9 починати лица од Скопје (82г,81г,79г,71г,70г,60г,59г, 58г и 48г), по 2 починати лица од Куманово (77г и 67г), Прилеп (81г и 78г) ,Гостивар (74г и 65г) ,Струмица (83г и 68г) ,Кичево (73г и 71г) и Дебар (75г и 59г), и по едно починато лице од Тетово( 48г ) и Виница (47г).
Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 5.724 тестови преку: ИЈЗ-312, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-69, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–124, ЦЈЗ Куманово –77, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–197, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Авицена-339, Биотек-278, Систина-138, лабораторија Лаор-347, Синлаб-137, Ремедика-16, Плодност–34, Генеа -17, Никоб лаб-712, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-117, Ројал Медика –53, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.418.

Досега во земјата се направени вкупно 1.169.901 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 178.159, бројката на оздравени пациенти е 157.294, на починати е 5.987, а бројот на активни случаи изнесува 14.878.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 76805, Активни 5899
Куманово 10340, Активни 938
Прилеп 8681, Активни 275
Тетово 10419, Активни 1972
Битола 6730, Активни 269
Велес 5792, Активни 239
Гостивар 7697, Активни 1158
Кавадарци 5496, Активни 220
Охрид 5566, Активни 488
Штип 5275, Активни 203
Струмица 5235, Активни 686
Струга 3611, Активни 566
Кочани 3006, Активни 125
Кичево 3647, Активни 620
Гевгелија 2300, Активни 81
Неготино 2249, Активни 53
Свети Николе 1698, Активни 126
Ресен 1414, Активни 123
Крива Паланка 1273, Активни 35
Радовиш 1355, Активни 127
Берово 1130, Активни 30
Делчево 1052, Активни 65
Дебар 1367, Активни 232
Виница 960, Активни 41
Пробиштип 844, Активни 51
Валандово 745, Активни 35
Богданци 530, Активни 35
Крушево 516, Активни 23
Демир Хисар 412, Активни 10
Демир Капија 401, Активни 2
Кратово 470, Активни 63
Македонски Брод 439, Активни 59
Пехчево 294, Активни 4
Македонска Каменица 274, Активни 23
Дојран 136, Активни 2