978 нови случаи, 24 починати од корона

Во последните 24 часа се направени 7.452 тестирањe, а регистрирани се 978 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 405,Тетово – 72, Струмица – 66, Куманово – 55, Гостивар – 48, Кичево – 40, Штип – 37, Струга – 31, Охрид – 28, Битола – 27, Прилеп – 25, Велес – 24, Кавадарци – 21, Дебар – 17, Радовиш – 13, Ресен и Пробиштип – по 8, Кочани, Свети Николе и Кратово – по 7, Неготино – 6, Македонска Каменица – 5, Делчево и Виница – по 4, Гевгелија и Берово – по 3, Богданци и Македонски Брод – по 2, Крива Паланка , Валандово и Демир Хисар – по 1.Регистрирани сe 524 оздравени пациенти од: Гостивар – 155, Скопје – 129, Тетово – 64, Струмица – 43, Кичево – 38, Куманово – 27, Битола – 14, Кавадарци – 11, Штип – 8, Велес – 5, Кочани ,Свети Николе и Кратово – по 4, Гевгелија, Дебар и Виница – по 3, Радовиш – 2, Прилеп, Неготино, Ресен, Крива Паланка, Делчево , Валандово и Дојран – по 1.

Пријавени се 24  починати лица: 6 починати лица од Скопје ( 82г, 74г, 69г, 65г, 63г, 57г), 4 починати лица од Тетово ( 68г, 59г, 58г, 39г),  3 починати лица од Струмица ( 73г, 67г, 65г),по 2 починати лица од Велес(78г и 39г) , Гостивар (64г и 64г)  и Охрид (74г и 70г), и по едно починато лице од Куманово (73г), Битола (70г) , Струга (57г) ,Кочани (79г) и Дебар (77г).

Сите пријавени лица  се починати во болнички услови.
Направени се 7.452 тестови преку: ИЈЗ-305, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-87, ЦЈЗ Тетово–30, ЦЈЗ Куманово –79, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-9, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 3, ГОБ 8-ми Септември-1, Институт за микробиологија–255, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Авицена-440, Биотек-580, Систина-155, лабораторија Лаор-742, Синлаб-68, Ремедика-0, Плодност–107, Генеа -4, Никоб лаб-990, ВФВ Медикал-120, Ели Медика-186, Ројал Медика –110,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.839.

Досега во земјата се направени вкупно 1.145.081 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 174.667, бројката на оздравени пациенти е 154.698, на починати е 5.842, а бројот на активни случаи изнесува 14.127.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 75239, Активни 5214
Куманово 10113, Активни 896
Прилеп 8602, Активни 232
Тетово 10099, Активни 2042
Битола 6667, Активни 254
Велес 5731, Активни 212
Гостивар 7503, Активни 1394
Кавадарци 5419, Активни 197
Охрид 5478, Активни 408
Штип 5212, Активни 187
Струмица 5085, Активни 698
Струга 3530, Активни 507
Кочани 2971, Активни 125
Кичево 3518, Активни 636
Гевгелија 2284, Активни 82
Неготино 2228, Активни 39
Свети Николе 1654, Активни 106
Ресен 1380, Активни 118
Крива Паланка 1264, Активни 29
Радовиш 1316, Активни 111
Берово 1116, Активни 36
Делчево 1034, Активни 50
Дебар 1293, Активни 232
Виница 947, Активни 37
Пробиштип 833, Активни 43
Валандово 737, Активни 42
Богданци 521, Активни 27
Крушево 513, Активни 23
Демир Хисар 411, Активни 11
Демир Капија 401, Активни 3
Кратово 446, Активни 57
Македонски Брод 431, Активни 57
Пехчево 291, Активни 6
Македонска Каменица 265, Активни 15
Дојран 135, Активни 1