Денеска 16 починати и 50 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 50 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 26, Битола – 7, Куманово – 6, Прилеп, Охрид и Струга – по 2, Гостивар, Кочани, Дебар, Виница и Кратово – по 1.

Регистрирани се 133 оздравени пациенти од: Скопје – 58, Куманово и Прилеп – по 10, Виница – 8, Струмица – 6, Охрид, Штип и Радовиш – по 5, Велес – 4, Гостивар, Кичево и Свети Николе – по 3, Битола, Кочани и Кавадарци – по 2, Струга, Тетово, Ресен, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 1 .

Пријавени се вкупно 16 починати лица: 4 лица од Тетово (72г,77г,84г и 85г), 3 лица од Куманово (61г,62г и 81г) и по 1 лице од Скопје (70г), Прилеп (68г), Виница (73г), Струмица (67г), Велес (70г), Кочани (75г), Струга (70г), Неготино (47г) и Македонска Каменица (70г).

Од пријавените, две лица се починати во домашни, а останатите 14 во болнички услови.

Направени се 2 533 тестови преку: ИЈЗ-237, ЦЈЗ Скопје-49, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-51, ЦЈЗ Тетово – 18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–85, МАНУ-89, Жан Митрев (Филип Втори)-245, Авицена-336, Биотек-377, Систина-255, лабораторија Лаор-176, Синлаб-51, Ремедика-47, Плодност–28, Генеа–21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 404.

Досега во земјата се направени вкупно 765 984 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154 937, бројката на оздравени пациенти е 146 632, на починати е 5 265, а бројот на активни случаи изнесува 3 040.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68344, Активни 1204
Куманово 8795, Активни 287
Прилеп 8280, Активни 130
Тетово 7196, Активни 109
Битола 6282, Активни 213
Велес 5463, Активни 74
Гостивар 5162, Активни 54
Кавадарци 5149, Активни 41
Охрид 4993, Активни 188
Штип 4956, Активни 58
Струмица 4105, Активни 83
Струга 2976, Активни 70
Кочани 2781, Активни 51
Кичево 2544, Активни 78
Гевгелија 2190, Активни 29
Неготино 2182, Активни 23
Свети Николе 1521, Активни 38
Ресен 1233, Активни 39
Крива Паланка 1219, Активни 8
Радовиш 1149, Активни 62
Берово 1027, Активни 6
Делчево 970, Активни 30
Дебар 939, Активни 6
Виница 875, Активни 47
Пробиштип 789, Активни 15
Валандово 665, Активни 6
Богданци 493, Активни 5
Крушево 488, Активни 22
Демир Хисар 397, Активни 20
Демир Капија 396, Активни 1
Кратово 374, Активни 22
Македонски Брод 358, Активни 3
Пехчево 267, Активни 2
Македонска Каменица 247, Активни 16
Дојран 132, Активни 0

 

Фото: Архива