Денеска починати17 лица и нови 87 случаи позитивни на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2.953 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 26, Радовиш – 9, Куманово и Кратово – по 6, Прилеп – 5, Битола, Струмица, Кочани и Кичево – по 4, Неготино и Делчево – по 3, Тетово, Гостивар, Охрид, Струга и Свети Николе – по 2,Кавадарци, Штип и Крива Паланка – по 1.

Регистрирани се 197 оздравени пациенти од:
Скопје – 91, Прилеп – 25, Охрид – 14, Куманово – 12, Битола – 10, Велес – 7, Струга и Кавадарци – по 6, Штип и Гевгелија – по 4, Кочани, Кичево, Свети Николе и Виница – по 3, Струмица и Берово – по 2, Тетово и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 17 починати лица: 5 лица од Скопје (66г,71г,76г,79г и 80г), 3 лица од Тетово (60г,70г и 73г), 2 лица од Куманово (73г и 82г) и по 1 лице од Прилеп (58г), Штип (58г), Кичево (81г), Струмица (59г), Гостивар (47г), Ресен (80г) и Богданци (70г). Од пријавените, две лица се починати во домашни, а останатите 15 во болнички услови.

Направени се 2.953 тестови преку: ИЈЗ-325, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово – 32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–93, МАНУ-86, Жан Митрев (Филип Втори)-239, Авицена-296, Биотек-315, Систина-260, лабораторија Лаор-379, Синлаб-41, Ремедика-58, Плодност–47, Генеа–8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 540.

Досега во земјата се направени вкупно 763.451 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.891, бројката на оздравени пациенти е 146.499, на починати е 5.249, а бројот на активни случаи изнесува 3.143.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68323, активни 1241
Куманово 8789, активни 294
Прилеп 8277, активни 139
Тетово 7196, активни 114
Битола 6275, активни 208
Велес 5463, активни 79
Гостивар 5161, активни 56
Кавадарци 5149, активни 43
Охрид 4991, активни 191
Штип 4956, активни 63
Струмица 4105, активни 90
Струга 2974, активни 70
Кочани 2780, активни 53
Кичево 2544, активни 81
Гевгелија 2190, активни 29
Неготино 2182, активни 24
Свети Николе 1521, активни 41
Ресен 1233, активни 40
Крива Паланка 1219, активни 8
Радовиш 1149, активни 67
Берово 1027, активни 6
Делчево 970, активни 30
Дебар 938, активни 5
Виница 874, активни 55
Пробиштип 789, активни 16
Валандово 665, активни 6
Богданци 493, активни 6
Крушево 488, активни 22
Демир Хисар 397, активни 21
Демир Капија 396, активни 2
Кратово 373, активни 21
Македонски Брод 358, активни 3
Пехчево 267, активни 2
Македонска Каменица 247, активни 17
Дојран 132, активни 0

фото: Архива